Na jevišti zvíře, v soukromí člověk, který hledal spřízněnou duši. Příběhy slavných: Freddie Mercury

11. květen 2018
Freddie Mercury

Vlastním jménem Farrokh Bulsara. A farrokh znamená v perštině skvělý... Účinkují: Václav Neužil a Luboš Veselý.

Narodil se jako Farrohk Bulsara 5. září 1946 na Zanzibaru. Freddie se z něj stal na internátní škole nedaleko Bombaje. Bylo mu osm a na internátu dalších osm let strávil. Chodil na hodiny klavíru, poslouchal rock i jazz, oblíbil si Verdiho opery. Když se v 16 vrátil na Zanzibar, začala revoluce. Bulsarovi utekli do Indie a nakonec do Londýna.

Prodával na blešáku

Tam se mu otevřel nový svět. Nasával atmosféru 60. let, nechal si narůst dlouhé vlasy. Zapsal se na grafický design na Ealing College of Art. Se skupinou Ibex, která právě hledala zpěváka, odešel do Liverpoolu. Jednou byl při koncertu tak nervózní, že utrhl stojan mikrofonu od podstavce. Ten se pak stal jeho tradiční rekvizitou.

Vrátil se do Londýna, obcházel agentury. Nakonec si s kytaristou a bubeníkem Rogerem Taylorem pronajali stánek na bleším trhu. Jeho hudební sen se nakonec splnil. S Rogerem a Brianem Mayem založili malou kapelu. Pak přišel basista John Deacon. Zrodila se legenda – skupina Queen. Freddie si změnil jméno a velká jízda mohla začít.

Komerční sebevražda

V roce 1975 vyšlo album A Night At The Opera s písní Bohemian Rhapsody. Všichni je varovali, že šestiminutová skladba je komerční sebevražda. Nakonec to bylo naopak. K písni Bicycle Race z alba Jazz (1978) zase natáčeli klip s 65 nahými modelkami. Firmě, která jim půjčila kola, museli zaplatit 65 nových sedel a video nakonec distributoři odmítali pouštět, že jde o pornografii.

Freddie se začal odcizovat své tehdejší partnerce Mary Austinové. Svoji homosexuální orientaci nikdy oficiálně nepřiznal, ačkoliv to bylo zjevné. Jeho tehdejší milenec David Minns ho požádal, aby si ujasnil, co chce, jinak se s ním rozejde. Freddie se Mary svěřil a ta mu odpustila.

Nová image – knírek a kožené kalhoty

Na konci 70. let změnil Freddie radikálně image. Nechal si narůst knírek, nosil kožené kalhoty, boxerské boty, jako by se chystal na novou éru v životě. Queen vyprodávají stadiony. Pro koncerty v Jižní Americe putovalo přes kontinent padesát tun vybavení a techniky.

Freddie zjišťuje, že sláva přináší i zvláštní druh samoty. Sám uprostřed davu. Na jevišti zvíře, v soukromí uzavřenější a citlivější člověk, který postrádá spřízněnou duši. Tu našel v herečce Barbaře Valentin. Jenže pak potkal Jima Huttona. Ten se stal jeho posledním milencem. Svět však poznává novou hrozbu – AIDS.

Oznámil, že má AIDS. Zemřel druhý den

Říjen 1986. Začínají umírat Freddieho milenci. Je vyděšený a řeší to prací. Tehdy se setkává s operní divou Montserrat Caballé. Požádala ho, aby napsal píseň o jejím milovaném městě Barceloně. To už věděl, že má AIDS.

Prý dal svému milenci Jimu Huttonovi šanci odejít, ale ten zůstal. Svěřil se taky své první partnerce Mary, která zůstala jeho oporou a přítelkyní. Na podzim roku 1991 sepsal závěť a rozhodl se, že je čas oznámit veřejnosti pravdu. 23. listopadu jeho tiskový mluvčí oznámil, že má zpěvák AIDS. Den na to Freddie Mercury umírá.

Spustit audio
autoři: Zdeňka Kuchyňová, Petr Vodička