Muzikant tělem i duší Jiří Pavlica byl středečním hostem Dvojky

12. září 2012
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Pavlica

Hned po 11:00 jej přivítal Martina Kociánová. Houslistu, zpěváka, skladatele, primáše i uměleckého vedoucího kapely Hradišťan Jiřího Pavlicu může odpovědět i na vaši otázku.

Můžete v životě poslouchat jakýkoliv hudební žánr, ale jsou chvíle, kdy vás právě tato hudba navrátí ke kořenům, a proto dojme.
Je jaká je na Dvojce.

Jiří Pavlica odpovídal na otázky Lucie Výborné

Jiří Pavlica
(*1.12.1953)

stojí v čele hudebního souboru Hradišťan od roku 1978. Původně folklorní kapela se vlivem jeho uměleckého vedení a dramaturgie proměnila v alternativní hudební seskupení, které obsáhne oblouk od lidové tradice až po oblast soudobé hudby. Žánrové stylovosti je však vždy nadřazeno sdělení, které je v hudbě zakódováno a předáváno. Hudba Hradišťanu, spojující se samozřejmou bravurou různé hudební žánry a proudy, je tak právem považována za originální fenomén české kulturní scény. (Odborný časopis Hudební rozhledy např. v roce 2002 napsal, že „v době, kdy etnické prvky vstupují do kontextu světové populární hudby, představuje Pavlicův postup vyšší stupeň takového spojování, neboť pro něho neznamená jen potřebný efekt, ale spojení vzniklé se shodného elementárního životního postoje a identického pocitu i z ryze muzikantského porozumění“.)
Zdroj: ofic. stránky

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kolekce krátkých rozhlasových her přinášejících nová dobrodružství Sherlocka Holmese a Dr. Watsona.

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

15 případů Sherlocka Holmese

15 případů Sherlocka Holmese II.

Koupit

15 skvělých klasických případů Sherlocka Holmese, Případ Codex Euricianus, Případ s Lví hřívou, Případ s motýly Hilesia, Případ s Homo ludens a další v podání vynikajícho Miloše Kopeckého a neméně báječho sekundanta Vladimíra Ráže.