Muži by chtěli víc pečovat o děti. Ale systém jim v tom brání, popisuje kariérová poradkyně Lucie Václavková
Na nerovnoprávnost žen a mužů na trhu práce doplácejí paradoxně hlavně muži. „Nemohou být aktivními otci a stávají se chodícími peněženkami, i když si to sami nevybrali. Stále u nás převažuje spousta stereotypů,“ míní autorka knihy Pay Gap: kratší konec provazu. Na jaké věkové kategorie se nejlépe směřuje kariéra? Dokáže vždy odhadnout silné a slabé stránky? O co sama zakopávala jako matka dětí? Jak se orientovat na trhu práce? Poslechněte si Blízká setkání Terezy Kostkové.
„My ženy pečujeme, nejsme v rozhodovacích funkcích a mateřství je pro nás kariérní stopkou,“ vypočítává Lucie Václavková.
Na stereotypy doplácíme všichni. „A to jak v rodinách, tak v partnerství, tak i na pracovním trhu. Setkávám se často se ženami, které by chtěly pracovat, ale na jejich životopisy nikdo neodpovídá, protože potřebují flexibilitu, aby sladily práci s rodinou. A to je smutný obrázek.“
„Částečné úvazky tady stále nemáme, v politice máme málo žen a pořád přetrvává stereotypní rozhodování o školách a budoucím povolání. Vidím ale pokroky ve větším zapojení mužů do péče. Chtěli by se více starat a mluví o tom. To se mění. Co se však rozhodně nemění je systém,“ uzavírá v Blízkých setkáních kariérní poradkyně Lucie Václavková.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.