Může porušení světelných rytmů vyvolat u dětí hyperaktivitu nebo ADHD? Odpovídá Helena Illnerová

18. říjen 2018

Zjistila, jak naše biologické hodiny ovlivňují tvorbu spánkového hormonu melatoninu a co s tím dělá světlo a tma. Co ovlivňuje spánkové rytmy dětí?

„U ADHD může být narušen světelný cyklus. Ale našli jsme to jen vývojově u dětí 12–14 let. Ty měly zkrácenou tvorbu melatoninu. Noční tvorba melatoninu je signál subjektivní noci. Takže během vývoje se jim zkracuje délka subjektivní noci. Ale nenašli jsme to ani u menších dětí ani u starších,“ popisuje profesorka Helena Illnerová.

„Samozřejmě děti po narození tzv. volně běží časem. Nemají ještě subjektivní den a subjektivní noc jasně oddělenou a trvá jim tak šest týdnů, než si spánek začínají koncentrovat pozvolna do noci a bdění do dne. To je doba, která je pro maminky nejtěžší, protože jim to rozbíjí jejich cyklus.“

Co vám se zdravím dělá přechod na letní čas? Proč je pro nás klíčové ranní světlo? Proč má stále více lidí potíže s nespavostí? Poslechněte si ze záznamu.

autoři: Martina Kociánová , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.