Může porušení světelných rytmů vyvolat u dětí hyperaktivitu nebo ADHD? Odpovídá Helena Illnerová

18. říjen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dítě a noc

Zjistila, jak naše biologické hodiny ovlivňují tvorbu spánkového hormonu melatoninu a co s tím dělá světlo a tma. Co ovlivňuje spánkové rytmy dětí?

„U ADHD může být narušen světelný cyklus. Ale našli jsme to jen vývojově u dětí 12–14 let. Ty měly zkrácenou tvorbu melatoninu. Noční tvorba melatoninu je signál subjektivní noci. Takže během vývoje se jim zkracuje délka subjektivní noci. Ale nenašli jsme to ani u menších dětí ani u starších,“ popisuje profesorka Helena Illnerová.

„Samozřejmě děti po narození tzv. volně běží časem. Nemají ještě subjektivní den a subjektivní noc jasně oddělenou a trvá jim tak šest týdnů, než si spánek začínají koncentrovat pozvolna do noci a bdění do dne. To je doba, která je pro maminky nejtěžší, protože jim to rozbíjí jejich cyklus.“

Co vám se zdravím dělá přechod na letní čas? Proč je pro nás klíčové ranní světlo? Proč má stále více lidí potíže s nespavostí? Poslechněte si ze záznamu.

autoři: Martina Kociánová , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová