Může člověk neustále naslouchat řeči světa? Odpovídá Pavlína Brzáková, která studovala šamany
Šamany dnes podle ní vidíme hodně zkresleně. Jak vypadal skutečný šamanský obřad? A jak se šamanství předává? Jde naučit?
Etnografka Pavlína Brzáková několik let studovala život kočovných Evenků na Sibiři a hledala a pozorovala sibiřské šamany. Kdo je vůbec šaman? „Šaman je znalec tradice. Zná legendy svého národa, pohádky, přírodu, krajinu a jeho vědomosti mu umožňují pomáhat lidem.“
Šamanská nemoc
Takže je možné se mu naučit? V Tuvě dnes přece existují i školy šamanů. „Ne všechno. Šamani procházejí nejdřív tzv. šamanskou nemocí, což je prožití úplného rozpadu osobnosti.“ Proto je některé knihy popisují jako schizofreniky. „Ale to je jen diagnóza. Šaman poslouchá hlasy duchů, kteří mu radí.“
Šamanský obřad
Brzáková se se šamanem setkala: „Byl to dědeček Ondraška. Bylo mu kolem 90 let.“ Prošla s ním i obřadem. „Obřad je dobrý k tomu, že se díky průvodci dostanete do posvátného prostoru, který vám velmi často zrcadlí sebe sama.“ Je jí ale jasné, že někteří šamani své schopnosti předstírají nebo o ně i přišli.
Naslouchat řeči světa
„Potkala jsem lidi, kteří měli vhledy. Ale když za nimi přicházelo hodně lidí, tak z těch vhledů vypadávali, protože těch lidí bylo najednou mnoho. Nevím, jestli má člověk potenciál, aby byl neustále otevřený řeči světa.“ Setkala se někdy s černou magií? Poslechněte si ze záznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.