Múza i bolestivý středobod básníka Jiřího Ortena. Osudové ženy: Věra Fingerová
Nebyla ničím výjimečná. Přesto se do historie zapsala jako femme fatale básníka Jiřího Ortena. Byla mu inspirací a múzou, dokud jejich vztah nenarušila nacistická okupace. V dokudramatu Ivany Chmel Denčevové a Hynka Pekárka účinkují Taťjana Medvecká, Pavel Rímský, Klára Issová, Tomáš Bareš a Anežka Kubátová. O osudovém vztahu básníka a herečky hovoří historik Michal Stehlík.
Věra Fingerová se narodila v roce 1920 v Praze. Studovala gymnázium a toužila stát se herečkou. V roce 1937 se poprvé setkala s Jiřím Ortenem. Osudový vztah plný dramatických peripetií ale navázali až v roce 1938.
Milovat a trápit
Jiří Orten pocházel z Kutné hory a toužil studovat herectví. Bohužel po smrti jeho tatínka, který byl velmi kulturně založený, převzal otěže v rodině strýc. „Strýc byl pragmatický a vedl Ortena i jeho dva bratry ke studiu praktických věcí, což vyvolalo v rodině velkou bouři. Nakonec Jiří Orten z Kutné hory odešel na jazykovou školu a poté i na vysněnou konzervatoř.“
Jeho vztah s Věrou Fingerovou poznamenala nejenom zjitřená doba, ale i nechtěné těhotenství. „Věra Fingerová ve svých 18 letech otěhotněla. Jiří Orten se ale do role otce příliš nehrnul, ani ona sama si nebyla jistá, chtěla dokončit gymnázium, a tak šla na potrat. Byť se k sobě poté ještě vrátili, šlo o velkou kaňku na jejich vztahu,“ potvrzuje historik.
Těžké období jejich vztahu pak narušovaly vzájemné nevěry, o kterých si psali v dopisech. „V ohledu milovat a zároveň druhého trápit si byli ovšem velmi podobní. Jejich vztah byl plný vyhrocených pólů. Šlo o věčné odhánění, odprošování a návraty. Podle přátel ale mohli za krize oba stejnou měrou.“
V izolaci
Bolavým zážitkem pro oba byla reakce Věřiny rodiny na to, když vyšlo najevo, že je Orten židovského původu. „Věřin strýc Jiřího Ortena z jejich domu skutečně vyhodil. Věra se pak v dopise omlouvala Ortenově mamince za své příbuzné, kteří s ním jednali jako s méněcenným člověkem.“
Přes smrt těla žije
Vztahová agónie pokračovala až do června roku 1941, kdy se Jiří Orten sblížil s Lízou Kleinovou v rodině, u které bydlel, a Věra navázala vztah s divadelníkem Gustavem Schorschem.
Přesto se Věra objevuje v Ortenových denících i v měsících následujících. „Orten jako by znovu vyhledával utrpení, aby měl pro svoji další tvorbu další impulzy. Stylizuje se do role velkého básníka, který chce být hlasem nové generace. A on tím mimořádným, geniálním básníkem skutečně byl. Jen mu veřejné působení nebylo dopřáno vzhledem k protektorátní situaci a židovskému původu.“
Související
-
70 let od smrti Jiřího Ortena
1. září uplynulo přesně sedmdesát let od smrti básníka Jiřího Ortena, jednoho z hlavních představitelů tzv. válečné generace v naší poezii, která nastupovala ve třicátých letech 20. století. Krátký a pohnutý život tohoto autora, jehož nadějnou dráhu hned v počátku drtivě vychýlila 2. světová válka a těsně poté ji ukončila neméně drtivá nešťastná náhoda.
-
Janáčkova múza. Osudové ženy: Kamila Stösslová
Veselá, prostá, dobrosrdečná a bezprostřední. Kamila Stösslová milovala své děti i manžela, přesto se stala pozdní láskou o 37 let staršího uznávaného hudebního skladatele.
-
Múzu básníků manžel týral. Osudové ženy: Anna Lauermannová Mikschová
Možná by nikdy nenapsala jedinou knihu ani nezaložila první literární salon v Praze, nebýt jejího zoufalého manželství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.