Musím říct, že nám to naše čtvrté „dítě“ pěkně vyrostlo, říká Miluše Šplechtová o Divadle na Jezerce

25. květen 2012

Dnes (25. května) jsme v pořadu Je jaká je přivítali Miluši Šplechtovou.

Herečka, dabérka, matka a také manželka Jana Hrušínského si prošla už od mládí, spolu se svými bratry, těžkými zkouškami. Tou největší bylo, když jí ve 14 letech zemřela maminka. I přesto o sobě tvrdí, že je optimistka. „Když mi bylo těžko, říkala jsem si, že nikdy není tak horko, aby nemohlo být ještě hůř. Všechno, co se mně i mým bratrům v životě přihodilo, nás vždycky někam posunulo. Každá zkouška, kterou jsme prošli, nás svým způsobem stmelila.“

Dospívání bez maminky

Herci Jan Tříska, Jan Hrušínský a Jan Kačer skvostně nastudovali hru Yasminy Rezy Kumšt, která patří bezesporu mezi nejúspěšnější komedie současnosti.

V 15 letech začala v Praze studovat konzervatoř. Z rodného Mostu odešla do velkoměsta a začala bydlet na internátě. Pravidelně jezdila za tatínkem, který ji měl pod dohledem a velmi se snažil být jí oporou. Léta dospívání ovšem prožívala bez maminky, které by se mohla svěřovat. „Tatínek zemřel devět let po mamince. Tehdy mi bylo 24 let. Můj nejmladší bratr ještě nebyl dospělý, takže jsem zažádala o poručnictví.“ I na tato krušná léta se ale Miluše Šplechtová dívá s nadhledem a s úsměvem tvrdí: „Zpětně jsem si říkala, že jsem také mohla dopadnout daleko hůř.“

Herecké začátky

Už od dětských let chodila do dramatického kroužku a navštěvovala recitační soutěže. Když se v posledním ročníku základní školy rozhodovala, kam dále, váhala mezi učitelkou prvního stupně a herectvím. Zkouškami na konzervatoř prošla a své první angažmá získala v Ústí nad Labem. „Z této doby nejraději vzpomínám na představení Tři sestry. Byla to moje absolutně srdeční záležitost. Jako Tuzenbach a Irina jsme se tam s mým nynějším manželem Honzou poznali a zamilovali.“ Dnes o svém zaměstnání říká: „Divadlo a své povolání mám opravdu ráda. Čím dál častěji si postupně uvědomuji, že si celý život hraji jako dítě. To je krásné.“

Dcera Kristýna

Logo

Herecké geny Miluše Šplechtové a Jana Hrušínského zdědila i dcera Kristýna. A jak vypadá takové rodinné hraní? „Ze začátku to bylo trochu zvláštní. Postupem času se to vytratilo a najednou jsem Kristýnu brala jako mladší kolegyni. Největší trému jsem za ní ale měla, když jsem se byla podívat na Sluhovi dvou pánů. Představení jsem tehdy viděla poprvé jako divák a než dcera vylezla na jeviště, měla jsem křeč v nohách i rukách.“

Divadlo na Jezerce

Manžel Miluše Šplechtové, Jan Hrušínský, je už léta principálem vlastního hereckého spolku, Divadla na Jezerce. „Cítila jsem, že už byl delší dobu nespokojený a potřeboval jít dál. Představení, která hrál, hrál rád. Chtěl být ale svým vlastním pánem. Tenkrát za mnou přišel a zeptal se, co kdybychom si založili svojí společnost. Říkala jsem, že pokud by ho to bavilo a je to jeho přáním, tak budu pro. Schválila jsem mu to, ale z toho našeho malinkého „miminka“ je najednou kamenné divadlo, kde je přes 100 zaměstnanců. Musím říct, že nám to naše čtvrté „dítě“ pěkně vyrostlo. A máme z něj radost.“

autor: Pavla Kopřivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.