Mrtví na pochodu. Děsivé vzpomínky na nacistické pochody smrti

pochod smrti

Ještě jsou mezi námi lidé, co pamatují tisíce vyčerpaných mužů a žen. Uprostřed mrazů počátku roku 1945 procházeli Československem. Hnáni, často i s pomocí psů a třeba i zfanatizovaných dětí z Hitlerovy mládeže, stále na západ... Poslouchejte do 30. října 2017.

Hladoví, mláceni. Kdo nemohl dál, byl ubit. Zůstaly po nich tisíce hrobů, ze kterých mnohé dnes už ani nejde identifikovat. Zoufalí lidé, kteří se ocitli uprostřed pekla. Bojovali o holé přežití – přestože už byli vlastně mrtví. Mrtví na pochodu.


Autor: Stanislav Motl
Hosté: Josef Koruna, Luděk Štipl, Jiří Neset a Ladislav Roller
Dramaturgie: Bronislava Janečková
Režie: Vlado Príkazský
Spolupráce: Jitka Borkovcová a Tomáš Gsöllhofer
V dokumentu se čte z historické studie Todteschmarsch a ze studie Dr. Milkoše Freborta Pomoc občanů Třeštiny válečným zajatcům v roce 1945.

Sovětská armáda na konci roku 1994 pronikla od Visly k Odře. Západní spojenci jsou už v Německu. I ten nejzarytější nacista tušil, že třetí říše má své dny sečteny. Co ale s přeplněnými koncentračními, vyhlazovacími, zajateckými či jinými tábory? Co s desítkami tisíc vězňů, kteří sem byli svezeni z celé Evropy?

Jak na lidi v pochodech smrti tehdy reagovali místní? Pomáhali jim, nebo je brali jen jako příčinu možných problémů a vrahy svých synů a dcer? Nebo jim dokonce pomáhali s útěkem?