Mohou herbicidy z polního postřiku ublížit zahradním rostlinám?
„Na zahradě se náhle na většině rostlin objevily světlé skvrny. Mohou souviset s postřikem sousedního pole, na němž je pěstována slunečnice?“ Ptá se čtenářka.
Rostlinolékař Josef Gall odpovídá: „Podle zaslaných fotografií a skutečnosti, že se světlé skvrny objevují na většině rostlin vaší zahrady, usuzuji, že byly poškozeny úletem postřikového roztoku herbicidu. Zjistit, kdy a jakým herbicidem k poškození došlo, však často bývá přímo detektivka. Pravděpodobný termín aplikace herbicidu mohl být asi 1–2 týdny před vznikem skvrn. Poškození však závisí na mnoha faktorech – na vegetační fázi rostlin, druhu herbicidu, stupni zasažení. Poškození je možno zmírnit několikanásobným hnojením na list komplexními listovými hnojivy s přídavkem tzv. antistresoru.“
Obecně platí, že při aplikaci herbicidů je třeba podrobně se seznámit s účinností a riziky dané látky
Uživatel musí dodržovat tzv. izolační vzdálenost od citlivých plodin. Stejně důležité je nastavení nízkého tlaku postřikovacích trysek. Roli samozřejmě hraje počasí, postřiky by měly by aplikovány za bezvětří.
Na soukromých zahradách je bezpochyby lepší se používání herbicidů zcela vyhnout, plevel lze odstraňovat včas mechanicky, práci uspoří mulčování, pěstování v mulčovacích textiliích apod. Používání herbicidů v zemědělství může mít neblahé důsledky pro životní prostředí, rostliny i zvířata, proto se například při ekologickém hospodaření nepoužívají.
Další informace najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.