Mocichtivost. Jak bylo utvořeno toto slovo?

26. leden 2016

Pokud vás zajímá slovotvorba, čtěte dál.

Otázka:

Chci se zeptat na složené názvy vlastností a způsob jejich skládání. Příkladem budiž slovo mocichtivý a mocichtivost. Podle toho, co jsem dohledal, je asi jasné, že slovo mocichtivý vzniklo z moc + chtivý a nese v sobě vlastnost „chtění po moci“. Název této vlastnosti je pak mocichtivost.

A teď začíná můj dotaz: je mocichtivost utvořena od adjektiva mocichtivý pomocí přípony -ost, a nebo opět složením z obecné vlastnosti chtivost + moc, analogicky k mocichtivý? Zajímá mě schéma, jak je to popořadě.


Odpověď:

Prvotní je v daném případě přídavné jméno mocichtivý vzniklé prostým spřažením s obráceným pořadím složek motivujícího spojení (chtivý moci → mocichtivý). Od tohoto přídavného jména je pak utvořeno podstatné jméno mocichtivost.

autor: Martin Prošek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.