Miroslav Tyrš. Zakladatel Sokola měl chatrné zdraví. Pomohlo mu cvičení

Muž střední postavy, širokých ramen a mocně vyklenutého hrudníku. Tělo držel zpříma, paže volně spuštěné. Trochu zdviženou hlavu zdobily husté černé vlnité vlasy, dozadu sčesané. Chodil rychle. Jeho pružná chůze připomínala tanec. Mluvil zvučným, měkkým sympatickým barytonem, který vždy upoutal pozornost naslouchajících. Těmito slovy popsal Miroslava Tyrše jeden z jeho spolupracovníků z tělocvičné jednoty Sokol Pražský.

Právě Miroslav Tyrš, historik umění, estetik, profesor dějin umění na Univerzitě Karlově a zakladatel Sokola, je hrdinou Příběhů z kalendáře s datem 8. srpna. Jeho rodné jméno znělo Fridericus Emanuel Tirsch. Měl chatrné zdraví – konkrétně dědičnou náchylnost k tuberkulóze a neurózám – a proto začal na radu lékaře cvičit. Nejprve v tělocvičném ústavu Schmidtově a později v ústavu Jana Malýpetra.

První český učitel tělocviku

Cvičení mu šlo k duhu, a tak se z chabruse vypracoval až na vůbec prvního českého učitele tělesné výchovy na zemské škole v Praze.

Dozvíte se, proč Tyrš pomýšlel na sebevraždu, jakým výrazem ve svém tělocvičném názvosloví překřtil „malé rozklonění kolen“ nebo jak se seznámil se svou o 22 let mladší manželkou.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

Spustit audio

Související