Mirek Vaňura a legendy novodobé kriminalistiky. Startují nové díly podcastu Kriminálka

1. únor 2023, aktualizováno

Co dopomohlo k odhalení Ivana Roubala a jak probíhalo vyšetřování orlických vražd? Poslechněte si výpovědi někdejšího šéfa pražské mordparty i zkušených operativců. Jaké jsou jejich osobní postřehy z vyšetřování a co ještě nikdy neprozradili? Zásadní zjištění, podrobnosti i neuvěřitelné kuriozity. Mirek Vaňura zpovídal legendy novodobé kriminalistiky v Muzeu Policie České republiky.

Kriminalisté Josef Lottes, Jan Štoček a Miroslav Hyhlík připomínají okolnosti proslulého případu orlických vražd, odhalení Ivana Roubala nebo dopadení vražedkyně Fabiánové. Ředitel Muzea Policie ČR Radek Galaš navíc prozrazuje, jaké případy, policejní spisy a kuriozity ukrývají ve svých archivech a jaké se rozhodli zveřejnit.

Nahrávka byla pořízena 28. ledna 2023 v Muzeu Policie České republiky v Praze při setkání fanoušků podcastu Kriminálka. 
Autor: Mirek Vaňura
Dramaturgie: Dana a Mirek Vaňurovi
Hosté:
Josef Lottes, bývalý vedoucí – 1. oddělení – Krajské ředitelství policie hl. m. Prahy
Jan Štoček, bývalý operativec – 1. oddělení – Krajské ředitelství policie hl. m. Prahy
Miroslav Hyhlík, bývalý operativec – 1. oddělení – oblast Praha 1 – Krajské ředitelství policie hl. m. Prahy
Radek Galaš, ředitel Muzea Policie ČR
Upozornění: V podcastu Kriminálka se vyskytují násilné motivy a scény a svým charakterem a zpracováním není vhodný pro děti nebo citlivé osoby.

Kriminálka je nejúspěšnějším podcastem Českého rozhlasu Dvojka, který loni na podzim dosáhl 5 miliónů stažení. Speciální veřejnou nahrávkou Vám děkujeme za přízeň a zároveň startujeme premiérovou čtvrtou sérii. Poslouchejte každou středu po 18:00 v našem vysílání nebo jako podcast na webu Dvojky, v aplikaci mujRozhlas nebo v jiných oblíbených podcastových aplikacích.

Nové díly Kriminálky

8. února | Vila k mání

Na pražskou policii je hlášeno pohřešování dvou osob. Muž a žena zmizeli beze stopy i se služebním vozem, zanedlouho nalezeným v Maďarsku.

Čtěte také

Česká policie při pátrání zjišťuje, že vila, ve které dvojice bydlí a která patří hledané ženě, je na prodej. Prodávající ji prý od ženy zakoupil těsně před jejím zmizením. Kam se druh s družkou poděli? A má muž, který vilu prodává, s jejich zmizením něco společného? Na složitém případu spolupracovali pražští detektivové s kolegy z jihlavské kriminálky.

15. února | Závist

Čtěte také

Nález mrtvé ženy v domě s pečovatelskou službou. Nešťastná náhoda se ale po soudní pitvě změní ve vraždu. Žena neupadla na hranu nábytku, jak se původně zdálo, ale někdo ji utloukl. Jaký měl vrah důvod stařenku napadnout, když z bytu nic cenného nezmizelo? A kdo ženu navštívil, když svědci neviděli nikoho cizího vcházet do domu? Jihlavská kriminálka v dlouhém pátrání po útočníkovi, na jehož konci detektivy čekalo nejedno překvapení.

1. března | Vinohradský řezník

Čtěte také

Policie v Praze zaznamená několik hrůzných nálezů částí lidského těla. Podle soudního lékaře se jedná o jednoho člověka. Kdo to je, proč nikdo nikoho nepohřešuje? A proč vrah svoji oběť rozřezal a nesnažil se tělo lépe ukrýt? Složité a zdlouhavé pátrání pražských kriminalistů. Případ vešel do dějin české kriminalistiky jako „Vinohradský řezník“.

8. března | Horký případ

Čtěte také

Zdánlivě obyčejná loupež v pražské restauraci s rychlým občerstvením. Lupiči si odnesli jen pár tisíc korun. Proč u toho ale použili samopal? Podezření kriminalistů, že pachatelé se připravují na daleko větší „akci“ se zanedlouho potvrdilo. Spolupráce pražských, středočeských a brněnských kriminalistů při dopadení organizované skupiny.

15. března | Smrt ve službě

Čtěte také

Malá potyčka dvou mužů v pražské ulici. Útočník odjel tramvají, na přivolanou policejní hlídku začal okamžitě střílet. Zákrok nepřežil a po pár týdnech umírá i jeden ze zraněných policistů.

Vyšetřování ukázalo na nebezpečného, dlouho hledaného muže podezřelého z vraždy. Proč na sebe takto upozornil? A proč se rozhodl znovu zabíjet?

autoři: Mirek Vaňura , maha

Související