Miloševič v Haagu

29. červen 2001

Jugoslávská vláda vydala Slobodana Miloševiče Mezinárodnímu trestnímu tribunálu v Haagu za okolností, které nejsou úplně standardní. Ignorovala rozhodnutí jugoslávského ústavního soudu, který pozastavil platnost jejího dekretu, který vydání umožňoval. O vyvezení bývalého prezidenta pak nikdo neinformoval prezidenta současného, který se o přestěhování prominentního vězně dozvěděl z médií.

Premiér Zoran Djindjič občanům v televizi na vysvětlení řekl to, co většina Srbů ví a s čím i souhlasí, totiž že se jednalo o pragmatický krok. V předvečer zahájení Bruselské konference , na které se rozhodne o poskytnutí finanční pomoci válkou zničené Jugoslávii, byla ta nejvhodnější chvíle zločince prodat za milióny dolarů. V dalších dnech by zřejmě Miloševičova tržní cena šla rapidně dolů.

Jugoslávská vláda se dočkala pochvaly evropských politiků, šéf Evropské komise Prodi dokonce ke způsobu vydání Miloševiče jugoslávským úřadům poblahopřál a vyzdvihl Srbskou demokracii. Ta ovšem přísně vzato v tomto případě fungovala stejně, jako za Miloševiče: na paragrafy se nebral zřetel. Snad v tom ale je jakási vyšší spravedlnost, potvrzení zkušenosti, že kdo s čím zachází, tím také schází. Miloševič paragrafy nectil a nyní mu nepomohly. Také nelze říct, že by se Srbové vzdali možnosti sami nad diktátorem vyslovit ortel.

Vydání k cizímu soudu je pro nacionalistu Miloševiče určitě psychicky tím nejhorším, co mu jeho Srbové mohli udělat. Co ale mohl čekat, jestliže sám v minulosti pro své Srby také udělal to nejhorší co mohl, když je zavlekl do tří prohraných válek.

autor: iho
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.