Miloš Kirschner. Muž, který ze Spejbla a Hurvínka udělal mezinárodní fenomén
Miloš Kirschner, který zemřel 2. července 1996, který byl velkým bonvivánem. Nejvíce se však proslavil díky neživým figurínám, s nimiž je spojen jeho hlas. Říká se o něm, že byl adoptivním otcem populárních loutek Spejbla a Hurvínka. Původně se chtěl stát diplomatem, ale komunistický režim mu zhatil plány. Ale protože všechno zlé je pro něco dobré, dostal se díky tomu k Josefu Skupovi, který Spejbla a Hurvínka stvořil.
Ten brzy pochopil, že díky Kirschnerově neobyčejné schopnosti naučit se party loutek téměř v jakémkoli jazyce, jeho loutky dobyjí svět. A tak se i stalo. Dnes je Spejbl s Hurvínkem znám skoro po celém světě.
Související
-
Jak se Hurvínek narodil? „Už je mi sto let a tak si moc nepamatuju,“ tvrdí taťka Spejbl
„On se tak jako vyskytl. Najednou tady byl a já si říkal: Hele, on je mi podobnej,“ vzpomíná v Blízkých setkáních loutka v černém fráčku.
-
Nejstrašnější můra pro nás marionetáře je, že nám praskne nit, říká představitel Spejbla a Hurvínka
Čeká je premiéra nového představení S + H Ve dvou se to lépe... „Já se těším velmi, vám musím říct, a jsem teda zvědavý, jak si s námi ten Klásek poradí,“ říká Spejbl.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.