Milka: Alpská mléčná čokoláda, která zachutnala pruskému králi a pak dobyla svět
Mléčná čokoláda Milka, mající původ ve švýcarských Alpách, vznikla na samém počátku minulého století. Její počátky nebyly vůbec jednoduché – drahou pochoutku si totiž mohl dovolit jen málokdo. Výjimkou byl pruský král, který si novinku zamiloval natolik, že ji objednával hromadně pro celý svůj dvůr. Už tehdy měl obal tabulkové čokolády fialovou barvu. A brzy se přidal i symbol – kravka, za níž se rýsují Alpy.
A kdože čokoládu pro krále vyráběl? Ve švýcarském městečku Boudry na břehu neuchatelského jezera se 9. října roku 1797 narodil Philippe Suchard. Vyrábět čokoládu byl jeho dětský sen, a proto se vyučil cukrářskému řemeslu.
Když už Philippe uměl dost, vydal se do světa na zkušenou. Po roce se vrátil s hlavou plnou nápadů a otevřel si v centru Neuchâtelu vlastní cukrářskou dílnu – jednu z nejstarších ve Švýcarsku. Jeho dětský sen splnil 17. listopadu roku 1825.
Čokoláda ze mlýna
Suchard nejprve vyráběl čokoládu ručně a ve své výrobně ji rovnou i prodával. Brzy se začal rozhlížet po větší provozovně. Do oka mu padl starý mlýn na břehu nedaleké říčky v Serrières, kde založil svoji první továrnu na čokoládu: „Fabrique de Chocolat“.
Právě tady Philippe Suchard zhotovil roku 1826 svou první tabulkovou čokoládu – v té době ovšem ještě bez mléka. Brzy však musel přijmout pomocníka a společnými silami vyráběli skoro třicet kilogramů čokolády denně!
Nedaleko svého rodiště, v oblasti Areuse, si ve známém kaňonu také otevřel kavárnu, v níž nabízel hostům šálek čokolády zdarma. Zasloužil se také o vybudování stezky srdcem rokliny, která je dodnes vyhledávanou turistickou atrakcí.
Objednávka pro celý dvůr
Čokoláda ale nebyla levný výrobek a zdaleka si ji nemohl dovolit každý. Suchardovy začátky proto nebyly vůbec snadné. Situace se změnila poté, co dobrota ze Suchardovy čokoládovny neušla pozornosti pruského krále Friedricha Wilhelma IV., který byl zároveň i neuchatelským knížetem.
Král a kníže v jedné osobě si čokoládu zamiloval natolik, že učinil hromadnou objednávku pro celý dvůr. Od té doby věhlas Suchardova umu rostl a po úspěších na výstavách v Londýně a v Paříži v 50. letech předminulého století znal švýcarského výrobce čokolády celý svět.
Roku 1880 Philippe Suchard otevřel svoji první zahraniční filiálku v Německu. A nedlouho nato se jeho firma stala největším výrobcem čokolády na světě.
Odkud se vzal název Milka? Proč má čokoláda fialový obal? Kolik čokolády sní průměrný Čech?
Související
-
Laktos: Od puten s mlékem přes první ovocný jogurt až k nostalgické polárce v mléčném baru
Značku Laktos si zaregistrovala Obchodní společnost mlékařských družstev v roce 1936. Její kořeny jsou ale mnohem starší a jsou spojeny s historií řady pražských mlékáren.
-
Ferrero: Za vynálezem nutelly stál nedostatek kakaa za druhé světové války
Hebký, lehce roztíratelný čokoládový krém? Původně se vyráběla v tuhém stavu a šlo vlastně o z nouze ctnost. Poslechněte si příběh rodiny, která vsadila na lískové oříšky.
-
Orion: Česká čokoládovna jako první přišla s výrobou vánočních figurek a kolekcí
Firma se čtyřcípou hvězdou a letopočtem 1896 ve znaku obživla díky geniální invenci jejích tvůrců, manželů Maršnerových, a marketingovému mágovi Zdenkovi Rykrovi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.