Milionářem se u nás může stát i popelář. Musí ale dávat každý měsíc tisícovku stranou, říká ekonom Radovan Vávra
„V ekonomii vlastně o čísla vůbec nejde. Ekonomie popisuje, jak se daří nám lidem,“ popisuje první host Blízkých setkání v roce 2022 ekonom a investor Radovan Vávra. Jak přečkat vysoké ceny energií? A jakou největší chybu Češi při hospodaření dělají?
„My ekonomové jsme víc kvantifikovaní sociologové. Víc se přehrabujeme ve společnostech, rodinách, zemích. A taky vidíme dopředu, jak to dopadne,“ říká host Terezy Kostkové na Dvojce.
„S přibývajícím věkem cítím větší a větší urgenci lidi varovat. A proto nesedím doma před obrazovkou a nekupuju akcie. Ale říkám lidem, co nás čeká.“ Největším problémem budou teď podle Radovana Vávry vysoké ceny elektřiny a plynu.
Babičku vezměte na zimu k sobě
„Vysoké ceny energií si musíme protrpět. S tím bohužel nikdo nic neudělá. Ta cena se definuje na burze. Je lepší lidem říkat, že to bude nepříjemné. Já mít babičku, která žije sama, vezmu si ji domů na celou zimu.“
„My Češi se v otázce peněz a osobních financí chováme málo racionálně. A to je něco, co se snažím změnit.“ Co je podle investora a bývalého bankéře největší chybou, kterou Češi ohledně financí dělají?
Největší finanční chyba Čechů
„Každý měsíc bychom si měli odložit nějakou částku stranou. A to neděláme. V podstatě je to primitivní babičkovská rada. Stačí si šetřit tisíc korun měsíčně. Milionářem se u nás tedy může stát i popelář. Ale musí dávat měsíčně tisícovku stranou.“
„Když dokážete neutratit všechny peníze, je to první krok k finanční nezávislosti a bohatství. Svůj finanční osud bychom měli mít ve svých rukách,“ doporučuje Radovan Vávra.
Kde se momentálně ekonomicky nacházíme a co je před námi? Jaký informacím bychom měli věřit? Jak dlouho bude trvat krize? Jaká je finanční gramotnost Čechů a jak se s dětmi bavit o penězích?
Související
-
Ekonom Kovanda: Spoření je nejrychlejší cesta k chudobě. Vyplatí se investovat
Nepříjemným dopadem pandemie se stala rostoucí inflace. Jaká je pravděpodobnost, že půjde o jev dočasný? A jak při rostoucích cenách co nejlépe ochránit své úspory?
-
Richard Hindls: Krach dodavatelů energií se teprve projeví. Porostou i běžné spotřebitelské ceny
I týden po Vánocích pokračují krachy dodavatelů energií v Česku. Jak elektřiny, tak plynu. Co to udělá s trhem? A na jak dlouho?
-
Ilona Švihlíková: Vysoké ceny energií? Může za to i démonizace fosilních paliv
Evropská unie nemá jednotný názor na to, jak zkrotit ceny elektřiny, plynu a tepla. Dramatickou situaci na trhu s energiemi má pomoct vyřešit dnešní summit v Bruselu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová