Michelin: Kvalitu svých pneumatik demonstrovala firma pomocí hřebíků a střepů pod koly cyklistů

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Postavička Bibendum je maskotem firmy Michelin už od roku 1898

Odnímatelná pneumatika, průvodce nejlepšími restauracemi, silniční mapy, dopravní značení nebo pneumatiky s integrovanou duší. To je jen zlomek z dědictví dvou bratrů z malého francouzského města.

Připravil: Jan Kovařík
Dramaturgie: Magdalena Šorelová
Zvukový design: Jiří Litoš
Režie: Jitka Škápíková
Premiéra: 30. 6. 2020

Všechno to začalo v první polovině 19. století ve francouzském Clermont-Ferrand. Tenkrát se Édouard Daubrée oženil s Elizabeth Pugh Barkerovou. Pocházela se Skotska a byla příbuzná proslulého vědce Charlese Macintoshe, který prováděl pokusy s látkami, v nichž bylo možné rozpouštět kaučuk. Napadlo ho vložit vrstvy gumy mezi dva kusy látky, čímž vznikl první nepromokavý plášť.

Paní Elizabeth zkoušela ve svém novém francouzském domově vyrábět z kaučuku malé gumové míčky pro děti. Její manžel jí chtěl práci ulehčit, a tak vymyslel speciální stroj. Začátek strojové výroby kaučuku byl na světě.

Fascinace kaučukem

André Michelin vzkřísil se svým bratrem Édouardem rodinnou firmu z popela díky vynálezu vyměnitelné pneumatiky

Édouard Daubrée se pro vulkanizovaný kaučuk nadchl. Začal zkoumat možnosti, jak by ho bylo možné využít v průmyslu. Společně se svým bratrancem Aristidem Barbierem si v Clermont-Ferrand otevřel malou továrnu. Vyráběli především žací a zavlažovací zemědělské stroje a nejrůznější součástky z kaučuku: řemeny, ventily a těsnění.

V osmdesátých letech po smrti zakladatelů ale firma začala upadat. Když ji převzal Barbierův vnuk André Michelin, byla skoro v troskách. André sám nevěděl, co si s krachujícím podnikem počít, a tak si zavolal na pomoc svého bratra Édouarda.

Opravitelná pneumatika

Bratři Michelinové se zaměřili na výrobu pneumatik pro jízdní kola. Brzy přišli s převratnou novinkou. Roku 1891 vynalezli demontovatelnou pneumatiku. Do té doby totiž byla výměna píchlého kola hotová věda! Pneumatiky se na ráfky lepily a oprava trvala několik hodin v dílně a dalších pár hodin sušení. První návrhy byly brzy na stole a patent na světě.

V roce 1906 už firma ve svém hlavním sídle v Clermont-Ferrandu zaměstnávala přes čtyři tisícovky pracovníků. A přišly další inovace, vynálezy a patenty (např. pneumatiky s nafukovací duší a ventilkem pro automobily, pneumatiky s hroty pro zimní provoz atd.).

Vynález odnímatelné ráfkové pneumatiky, který urychlil opravu z hodin na minuty, přinesl bratrům Michelinovým slávu

André vedle svého mladšího bratra Édouarda nehrál jen druhé housle, naopak. Byl schopným inovátorem, průkopníkem a vizionářem. Na samém počátku dvacátého století přišel s dalším originálním nápadem, který rodinnou firmu proslavil. Vydal prvního pomocníka pro cestovatele Guide Rouge, čili Červeného průvodce.

Průkopníci automobilismu

Bratři Michelinové byli průkopníky automobilismu. Za dopravní značení vděčí Francouzi právě jim

V roce 1910 André Michelin vydal svůj první detailní soubor map silniční sítě. Ale pořád to nebylo dost. Následovaly první patníky a plošné značení silnic. Přišel také s peticí za plošné číslování silnic. Konečná podoba informačních tabulí se ustálila v první polovině dvacátých let. V roce 1931 vláda schválila použití značek Michelin po celé zemi.

Následovala pneumatika s integrovanou duší, tedy první bezdušová pneumatika, a také pneumatika s radiální kostrou. Tu vynalezl Marius Mignol, kterého Édouard Michelin najal ve třicátých letech. Na jejím vývoji Mignolův tým tajně pracoval i v době druhé světové války. Patentovat si ji nechal až v roce 1946.

Jak vzniklo firemní logo? Kdo byli André a Édouard Michelinovi? Má firma Michelin něco společného s michelinskými hvězdičkami? Kdy se firma objevila v Československu a co vyrábí dnes?

autoři: Jitka Škápíková , Magdalena Šorelová
Spustit audio

Související