Michal Semrád: "V Saudské Arábii se o Češích říká, že zvládají 9 řemesel"
Po 11:03 hodině usedl k mikrofonu Dvojky (17. února) kardiochirurg Michal Semrád, který působí jako specialista v Saudské Arábii.
Pobyt na Blízkém východě obnáší pro Evropana mnohá úskalí
Právě v těchto dnech probíhají přípravy, aby M. Semrád mohl opustit svůj primariát a opět se vydat na cestu do zcela odlišného světa. Od roku 2005 pracuje na pozici odborného konzultanta v Saudské Arábii, silně muslimské zemi, pro tuzemce těžko uchopitelné. Tentokrát se na dlouhou cestu, zakončenou pobytem trvajícím 10 let nevydá sám, ale ve společnosti dvou dam: „Měl jsem štěstí, že manželka ani dcera zatím žádnou část Arábie nenavštívily. Pravděpodobně by reakce obou nebyla tak nadšená, ale já vím do čeho se chystáme a doufám, že jim budu dostatečnou oporou.“
Ženy v arabském světě
Jiná zem, jiný mrav. Příslušnice něžného pohlaví to v Arábii opravdu nemají lehké a příkladem jsou i české zdravotní sestry: „Snažím se sestřičkám pomáhat, ale pro ženu, která je v zemi sama, bez rodiny, je jakýkoliv společenský život svízelný. Kamkoliv musí chodit v doprovodu muže – příslušníka rodiny, kompletně zahalená v abáje, což je tradiční svrchní část oblečení, zakrývající veškeré viditelné partie ženského těla.“ V případě, že by se jedno z mnoha pravidel porušilo, může dojít i k zadržení náboženskou policí, která je místy velice přísná: „Ve vnitrozemí, hlavní město Rijád nevyjímaje, je striktní dodržování islámu opravdu na místě. Dámy si tam nemohou dovolit to, co na pobřeží Rudého moře, kde náboženský kodex není dodržován tak striktně.“ Pokud by se M. Semerád např. odhodlal vzít dvě zdravotní sestřičky na nákupy, jako jejich doprovod, dopustil by se tím trestného činu a ženy by za to mohly lehce skončit ve vězení. Garde může dělat pouze člen rodiny.
Každý Čech zvládá devět řemesel
Jako lékař měl M. Semrád možnost působit ve třech zemích. Dlouhodobě pobýval nejen na východě, ale pracoval i v několika nemocnicích USA. Pokud by měl hodnotit stav zdravotnictví, po stránce vybavenosti jsme na tom bohužel ze všech zemí nejhůře, ale co ztrácíme na vybavenosti, doháníme empatií a profesionalitou personálu: „V Americe jsou velcí odborníci a mají nemocnice výborně organizované. V každém případě úsměvy se jim dají uvěřit jen stěží. Oproti tomu v Saudské Arábii jsou lidé poměrně přívětiví, nemocnice jsou výborně vybavené, ale po stránce organizovanosti je to občas neskutečný chaos.“ Haly soukromých nemocnící v Saudské Arábii jsou zdobené mramorem. Všude je slyšet „štěbetání“ místních, pokoje jsou obrovské a standart na zcela jiné úrovni - v rámci českého zdravotnictví nepředstavitelné: „Přístup k hospitalizaci je úplně odlišný od západního světa. Běžně přicházejí pacienti v doprovodu blízkých, kteří s nimi často pobyt v nemocnici sdílejí, na což jsou nemocnice uzpůsobeny speciálními pokoji.“ Čeští lékaři mají v zemi prý velice dobrou pověst, a to díky jejich všestrannosti: „Nemyslel jsem si že to ještě někdy uslyším, ale o Češích se v Arábii říká, že zvládají devět řemesel. Naopak američtí, nebo němečtí lékaři, jsou považováni sice za odborníky, ale také za daleko více arogantní.“
Více si poslechněte sami, a to v záznamu rozhovoru se Stanislavou Lekešovou. (Zvukový záznam najdete na začátku tohoto článku.)
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.