Michal Semrád: "V Saudské Arábii se o Češích říká, že zvládají 9 řemesel"

17. únor 2012
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Michal Semrád

Po 11:03 hodině usedl k mikrofonu Dvojky (17. února) kardiochirurg Michal Semrád, který působí jako specialista v Saudské Arábii.

Pobyt na Blízkém východě obnáší pro Evropana mnohá úskalí

Právě v těchto dnech probíhají přípravy, aby M. Semrád mohl opustit svůj primariát a opět se vydat na cestu do zcela odlišného světa. Od roku 2005 pracuje na pozici odborného konzultanta v Saudské Arábii, silně muslimské zemi, pro tuzemce těžko uchopitelné. Tentokrát se na dlouhou cestu, zakončenou pobytem trvajícím 10 let nevydá sám, ale ve společnosti dvou dam: „Měl jsem štěstí, že manželka ani dcera zatím žádnou část Arábie nenavštívily. Pravděpodobně by reakce obou nebyla tak nadšená, ale já vím do čeho se chystáme a doufám, že jim budu dostatečnou oporou.“

Ženy v arabském světě

Jiná zem, jiný mrav. Příslušnice něžného pohlaví to v Arábii opravdu nemají lehké a příkladem jsou i české zdravotní sestry: „Snažím se sestřičkám pomáhat, ale pro ženu, která je v zemi sama, bez rodiny, je jakýkoliv společenský život svízelný. Kamkoliv musí chodit v doprovodu muže – příslušníka rodiny, kompletně zahalená v abáje, což je tradiční svrchní část oblečení, zakrývající veškeré viditelné partie ženského těla.“ V případě, že by se jedno z mnoha pravidel porušilo, může dojít i k zadržení náboženskou policí, která je místy velice přísná: „Ve vnitrozemí, hlavní město Rijád nevyjímaje, je striktní dodržování islámu opravdu na místě. Dámy si tam nemohou dovolit to, co na pobřeží Rudého moře, kde náboženský kodex není dodržován tak striktně.“ Pokud by se M. Semerád např. odhodlal vzít dvě zdravotní sestřičky na nákupy, jako jejich doprovod, dopustil by se tím trestného činu a ženy by za to mohly lehce skončit ve vězení. Garde může dělat pouze člen rodiny.

Rijád

Každý Čech zvládá devět řemesel

Jako lékař měl M. Semrád možnost působit ve třech zemích. Dlouhodobě pobýval nejen na východě, ale pracoval i v několika nemocnicích USA. Pokud by měl hodnotit stav zdravotnictví, po stránce vybavenosti jsme na tom bohužel ze všech zemí nejhůře, ale co ztrácíme na vybavenosti, doháníme empatií a profesionalitou personálu: „V Americe jsou velcí odborníci a mají nemocnice výborně organizované. V každém případě úsměvy se jim dají uvěřit jen stěží. Oproti tomu v Saudské Arábii jsou lidé poměrně přívětiví, nemocnice jsou výborně vybavené, ale po stránce organizovanosti je to občas neskutečný chaos.“ Haly soukromých nemocnící v Saudské Arábii jsou zdobené mramorem. Všude je slyšet „štěbetání“ místních, pokoje jsou obrovské a standart na zcela jiné úrovni - v rámci českého zdravotnictví nepředstavitelné: „Přístup k hospitalizaci je úplně odlišný od západního světa. Běžně přicházejí pacienti v doprovodu blízkých, kteří s nimi často pobyt v nemocnici sdílejí, na což jsou nemocnice uzpůsobeny speciálními pokoji.“ Čeští lékaři mají v zemi prý velice dobrou pověst, a to díky jejich všestrannosti: „Nemyslel jsem si že to ještě někdy uslyším, ale o Češích se v Arábii říká, že zvládají devět řemesel. Naopak američtí, nebo němečtí lékaři, jsou považováni sice za odborníky, ale také za daleko více arogantní.“

Více si poslechněte sami, a to v záznamu rozhovoru se Stanislavou Lekešovou. (Zvukový záznam najdete na začátku tohoto článku.)

autor: Jan Sklenář
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.