Michal Lázňovský: Do Ameriky /a zase zpátky/. Příběh z konce předminulého století v pseudohistorickém slohu

23. říjen 2021

Kterak pan Přemysl Otakar a slečna Anna v Nové zemi štěstí hledali a když je našli, zpět do vlasti své se co manželé navrátili. V hlavních rolích Ivan Řezáč a Ljuba Krbová.

Osoby a obsazení: Autor (Michal Pavlata), Přemysl Otakar Otto (Ivan Řezáč), Anna (Ljuba Krbová), Annie (Viktor Knapp), Otec (Josef Bek), Matka (Ivanka Devátá), Gustav Adolf (Ivan Trojan), Přibyl, uzenář (Milan Neděla), Paní Přibylová (Miriam Kantorková), Jeník (Michal Bürger), Anarchista (Miroslav Středa), Pan učitel (Jaroslav Kepka), Pastor (Jiří Hálek), Chlap na stavbě pacifické dráhy (Radan Rusev), Felčar na stavbě pacifické dráhy (Karel Pospíšil), Prvý pán na mostě (Otakar Brousek ml.), Druhý pán na mostě (Lukáš Hlavica)
Připravily: Hana Kofránková a Libuše Podlešáková
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Zvuk: Libuše Podlešáková
Zvukové efekty: Jiří Litoš
Zvuková spolupráce: Anna Henkeová
Hudba: Petr Mandel
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: v roce 1993

Není asi náhoda, že právě v roce 1993, kdy česká společnost ještě zažívala euforii z nově zakoušené svobody, napsal překladatel a dramatik Michal Lázňovský rozhlasovou hru na motivy příběhu své „americké“ babičky, po generace tradovaný v rodině.

Cesta jeho praděda „Frankieho“ z pražského Smíchova do Ameriky a zase zpátky je velkou výpravou na zkušenou, na které nespokojený mladý muž teprve za oceánem pozná, jak silné pouto ho váže k domovu.

Hra má podobu kalendářové historie. Je psaná a v tom duchu i invenčně realizovaná s nadhledem, bez patosu, s humorem, ale také s velkou láskou a osobní účastí.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související