Mezi nejrizikovější kosmetické přípravky patří barvy na vlasy, varuje Jan Tuna

21. květen 2021

Ve větší či menší míře je používá téměř každý, ženy, muži i děti, a to den co den. Řeč je o kosmetických přípravcích. To, jak jsou bezpečné, zkoumal pořad A DOST! TelevizeSeznam.cz.

Čtěte také

Podobně jako potraviny i kosmetika obsahuje podle autora a moderátora pořadu A DOST! TelevizeSeznam.cz Jana Tuny řadu chemikálií. Pořad A DOST! proto upozornil na průzkum, který se uskutečnil v 35 zemích světa, a v České republice se na něm podílela nezisková organizace Arnika. Průzkum prověřil složení 39 kosmetických výrobků, které se prodávají po celém světě.

Nebezpečné barvy

Zajímavostí, která vyplynula z průzkumu, může například být to, že muži průměrně používají šest až devět kosmetických přípravků denně, ženy pak deset až patnáct. Na rozdíl od mužů pak přidávají ještě různá „zkrášovadla“ - a čas od času i barvu na vlasy. „A právě barvy na vlasy jsou těmi nejrizikovějšími kosmetickými přípravky,“ upozorňuje Jan Tuna.

Pozor, zejména u barev na vlasy, je potřeba si podle Jana Tuny dát například na látku s názvem resorcinol. „Negativně působí na hormonální systém. Je to silný alergen a je navržen zákaz jeho používání.“

Číhající alergie

A jaké potíže mohou problematické látky v kosmetice způsobovat? Nejčastějším problémem jsou podle odborného konzultanta v oblasti ekologických a zdravotních rizik Miroslava Šuty alergie. „Může to být jenom pár pupínků, začervenání, ale některé alergie můžou být i velice vážné,“ poznamenává Šuta. Dodává, že alergický účinek se může objevit bezprostředně, pokud už člověk alergik je, ale také je možné si používáním kosmetiky alergii teprve vypěstovat.

Některé problematické látky v kosmetice mohou způsobovat alergie

Dlouhodobější alergie se mohou objevit právě v souvislosti s používáním vlasové kosmetiky, která obsahuje některé druhy silikonů. „Ty se můžou dlouhodobě hromadit v těle a projevit se až třeba za několik let nebo desetiletí,“ říká Šuta. A pokud používají kosmetiku s problematickými chemikáliemi těhotné ženy, tak se podle něj ukázalo, že by se patrně účinek mohl projevit až v budoucnosti třeba na zdraví jejich dětí. Ještě větším rizikem jsou pak chemikálie v kosmetice, které působí jako hormonální disruptory, tedy narušují hormonální systém v našem organismu.

Velká plocha, dlouhá doba

Alergie hrozí podle Šuty zejména u kosmetiky, která se používá na velké ploše těla, jde například o denní či noční krémy nebo opalovací kosmetiku. „Tam je to riziko, jak alergie, tak i jiných nežádoucích účinků, největší.“

V Evropě je podle Šuty zakázáno v kosmetice používat přes tisíc různých chemických látek. Jsou to například parabeny, silikony či ftaláty, které narušují hormonální systém. V seznamu jsou i parfémující látky.

● Alergeny a hormonální disruptory obsahovalo 18 produktů. Jsou mezi nimi pleťové a opalovací krémy, šampony, řasenky či barvy na vlasy. Nejčastěji zastoupenými škodlivinami byly parabeny.

● Některé barvy na vlasy obsahovaly resorcinol. Látka narušuje hormonální systém a může způsobovat alergické reakce, jako jsou vážné podráždění očí a kůže. 

● Látky poškozující životní prostředí obsahovalo celkem 23 přípravků. Nejčastěji se jednalo o látky toxické pro vodní organismy. 

Spustit audio

Související