Mezi nejrizikovější kosmetické přípravky patří barvy na vlasy, varuje Jan Tuna
Ve větší či menší míře je používá téměř každý, ženy, muži i děti, a to den co den. Řeč je o kosmetických přípravcích. To, jak jsou bezpečné, zkoumal pořad A DOST! TelevizeSeznam.cz.
Čtěte také
Podobně jako potraviny i kosmetika obsahuje podle autora a moderátora pořadu A DOST! TelevizeSeznam.cz Jana Tuny řadu chemikálií. Pořad A DOST! proto upozornil na průzkum, který se uskutečnil v 35 zemích světa, a v České republice se na něm podílela nezisková organizace Arnika. Průzkum prověřil složení 39 kosmetických výrobků, které se prodávají po celém světě.
Nebezpečné barvy
Zajímavostí, která vyplynula z průzkumu, může například být to, že muži průměrně používají šest až devět kosmetických přípravků denně, ženy pak deset až patnáct. Na rozdíl od mužů pak přidávají ještě různá „zkrášovadla“ - a čas od času i barvu na vlasy. „A právě barvy na vlasy jsou těmi nejrizikovějšími kosmetickými přípravky,“ upozorňuje Jan Tuna.
Pozor, zejména u barev na vlasy, je potřeba si podle Jana Tuny dát například na látku s názvem resorcinol. „Negativně působí na hormonální systém. Je to silný alergen a je navržen zákaz jeho používání.“
Číhající alergie
A jaké potíže mohou problematické látky v kosmetice způsobovat? Nejčastějším problémem jsou podle odborného konzultanta v oblasti ekologických a zdravotních rizik Miroslava Šuty alergie. „Může to být jenom pár pupínků, začervenání, ale některé alergie můžou být i velice vážné,“ poznamenává Šuta. Dodává, že alergický účinek se může objevit bezprostředně, pokud už člověk alergik je, ale také je možné si používáním kosmetiky alergii teprve vypěstovat.
Dlouhodobější alergie se mohou objevit právě v souvislosti s používáním vlasové kosmetiky, která obsahuje některé druhy silikonů. „Ty se můžou dlouhodobě hromadit v těle a projevit se až třeba za několik let nebo desetiletí,“ říká Šuta. A pokud používají kosmetiku s problematickými chemikáliemi těhotné ženy, tak se podle něj ukázalo, že by se patrně účinek mohl projevit až v budoucnosti třeba na zdraví jejich dětí. Ještě větším rizikem jsou pak chemikálie v kosmetice, které působí jako hormonální disruptory, tedy narušují hormonální systém v našem organismu.
Velká plocha, dlouhá doba
Alergie hrozí podle Šuty zejména u kosmetiky, která se používá na velké ploše těla, jde například o denní či noční krémy nebo opalovací kosmetiku. „Tam je to riziko, jak alergie, tak i jiných nežádoucích účinků, největší.“
V Evropě je podle Šuty zakázáno v kosmetice používat přes tisíc různých chemických látek. Jsou to například parabeny, silikony či ftaláty, které narušují hormonální systém. V seznamu jsou i parfémující látky.
● Alergeny a hormonální disruptory obsahovalo 18 produktů. Jsou mezi nimi pleťové a opalovací krémy, šampony, řasenky či barvy na vlasy. Nejčastěji zastoupenými škodlivinami byly parabeny.
● Některé barvy na vlasy obsahovaly resorcinol. Látka narušuje hormonální systém a může způsobovat alergické reakce, jako jsou vážné podráždění očí a kůže.
● Látky poškozující životní prostředí obsahovalo celkem 23 přípravků. Nejčastěji se jednalo o látky toxické pro vodní organismy.
Související
-
Většina z testovaných kuchyňských čističů si nedokázala s mastnotou poradit, zjistil dTest
Úklid kuchyně patří k dennímu chlebu většiny z nás. V boji s mastnotou nebo s vodním kamenem pomáhá široká škála čisticích prostředků. Který vybrat, radí časopis dTest.
-
Ocet a jedlá soda, anebo chemie? Výsledky dTestu koupelnových čističů
Spotřebitelský časopis dTest poslal do laboratoře 15 přípravků na čištění koupelen s rozprašovací hlavicí. Jak dopadly?