Meteor o srážce Země s planetkou, barvosleposti a drzých ptácích
Poslechněte si:
- 01:44 Dokážeme zabránit srážce Země s planetkou?
- 15:35 Newtonovy nekonečné počty
- 20:31 Pomůžou barvoslepým zlaté kontaktní čočky?
- 31:58 Ptáci drzí jak opice
- 41:27 Chemie mléka
Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
Dokážeme zabránit srážce Země s planetkou?
Vyhynutí dinosaurů je mementem, že se Země může srazit s planetkou či kometou s obrovskými následky. Teď už není Sluneční soustava tak plná bloudících planetek, ale vyloučit srážku se Zemí nemůžeme. Známe jich hodně, které naši dráhu kříží. Strkat hlavu do písku a utěšovat se, že se nemůže nic stát, není dobrý přístup. Proto NASA chystá misi DART, která se pokusí pozměnit dráhu měsíce planetky Didymos. Podílí se na tom i dr. Petr Pravec z Astronomického ústavu AV. Start proběhne možná už v listopadu. Jak to celé dopadne?
Newtonovy nekonečné počty
Od počátku novověku ve vědě stále častěji vyvstávala potřeba počítat s nekonečně malými přírůstky funkce. Vše vyvrcholilo, když Isaac Newton roku 1665 neustále narážel na problémy okamžitých změn rychlostí a plochy průvodičů planet. Aby tyto proměnné veličiny nemusel do omrzení porcovat a potom je zase dávat dohromady, nýbrž normálně s nimi počítat, nezbylo mu než najít pro to nějaký obecně platný algoritmus. Vymyslel tedy novou metodu. Říkáme jí diferenciální počet a jeho postupům derivace a integrace. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Pomůžou barvoslepým zlaté kontaktní čočky?
Většina barvoslepých lidí nevidí jen odstíny šedé, jak si většina lidí myslí. Obvykle jen nedokáží rozlišit mezi zelenou a červenou barvou. Přímo léčit tuto poruchu zatím neumíme, existují ale brýle s barevným sklem, které pomáhají. Praktičtějšímu řešení se nově věnují vědci vyvíjející kontaktní čočky. Dokázali je zabarvit nanočásticemi zlata a inspirovali se u vitráží kostelů s jasně červenými barvami. Podrobnosti přinesl dr. Jan Havlík z Ústavu organické chemie a biochemie AV.
Ptáci drzí jak opice
Když roku 1833 přistála loď Beagle Charlese Darwina u Falklandských ostrovů, byli námořníci rozčílení z chování dosud neznámého druhu ptáků. V nestřeženém okamžiku kradli vše, co jim přišlo pod ruku. Darwin si dokonce zapsal, že jde o ptáky „drzé jak opice“. Dnes víme, že tito čimangové jsou velmi chytří. Vědci například zjišťovali, jakou mají taktiku, že dokáží totálně vyžrat larvy z hnízda vosíků, aniž by dostali jediné žihadlo. Zajímavé ptáky popsal biolog prof. Jaroslav Petr.
Chemie mléka
Nejvíce energie v mléce obsahují tuky. Bílou barvu mléka způsobuje, že tuk je přítomen v podobě obrovského množství drobounkých kapiček. Světlo se na nich rozptyluje a odráží. Skrz neprojde, přestože naprostou většinu mléka tvoří průhledná voda. To a mnoho dalšího popisuje závěrečný díl četby z knihy Chemie na talíři Ondřeje Dvořáka, kterou připravuje nakladatelství Grada. Na konci Meteoru najdete soutěžní otázku a šanci knihu vyhrát.
Související
-
Meteor o české sopce, paměti sépií a chuti slin
01:25 Ohřívá teplické prameny sopka? 09:10 Popis volného pádu 14:32 Sonda poháněná plutoniem 26:02 Skvělá paměť sépií 32:28 Proč nechutnají sliny? 40:13 Chemie smažené ryby
-
Meteor o milionech hvězd, rybě s přísavkou a zkáze Pompejí
02:09 Dají se najednou zkoumat 4 miliony hvězd? 14:52 Poprvé na dně Mariánského příkopu. 20:40 Proč mají některé ryby přísavku na hřbetu? 29:38 Jak probíhala zkáza Pompejí.
-
Australské kudlanky při námluvách podvádějí. Víme jak i proč...
Nejznámějším faktem o kudlankách je to, že sameček podlehne kusadlům své vyvolené. To ale není jediná zvláštnost, které se při páření dopouštějí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka