Meteor o přemnožených divočácích, očkování a hrobech na Marsu

19. březen 2022

Poslechněte si:

  • 01:03 Proč je u nás tolik divočáků?
  • 11:20 Existují nemoci bránící očkování?
  • 21:15 První tramvaj v Praze
  • 26:57 Budou na Marsu hroby?
  • 39:22 Hrdinové a zbabělci mezi vrabci
  • 45:33 Jak si hrají psi?

Hovoří zoolog Jan Andreska, imunolog Václav Hořejší nebo geofyzik Petr Brož. Rubriku Stalo se tento den připravil ing. František Houdek. Z knihy Pozoruhodné objevy ze světa zvířat čte Zuzana Slavíková.

Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas

Proč je u nás tolik divočáků?

Divoké prase

Úplně přesná čísla, kolik u nás žije jedinců jakéhokoli druhu zvířat, samozřejmě nikdo nemá. U divokých prasat je výhoda, že jde o zvěř lovnou. Existují tedy podrobné statistiky ulovených kusů.

Když se na ně podíváte, zjistíte že počet divočáků u nás roste závratným tempem. V roce 1874, kdy záznamy začínají, bylo odloveno 1000 jedinců. O sto let později, roku 1975, tento počet poprvé překročil 10 000. A ve 21. století se už dvakrát podařilo překročit hodnotu 250 000.

Zvyšování počtu je dáno tím, že byla zrušena povinnost chovat prasata pouze v oborách. Proč se jim v naší přírodě tolik daří? Porostou počty i nadále? O tom informoval posluchače zoolog Jan Andreska.

Existují nemoci bránící očkování?

Vakcína proti covidu

S nemocí covid-19 se potýkáme už dva roky. První sezóna byla ve znamení čekání na vakcínu. Když přišla, stály se na očkování fronty. Na rozdíl od jiných zemí, se u nás ale nechalo naočkovat přibližně jen 68 % populace.

Jedním z důvodů odmítání je nějaké chronické onemocnění. Lidé se bojí, aby se jim po očkování nezhoršilo. Prof. Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky AV, ale jasně říká: Neexistuje nemoc, která by bránila očkování. Jak to tedy je?

První tramvaj v Praze

Praha Příkopy v roce 1901

Autobusy, trolejbusy, tramvaje, metro, auta. Nic z toho roku 1896 po Praze nejezdilo. První linka metra byla otevřena roku 1974. První trolejbusy vyjely v roce 1936. První autobusy roku 1908. Pokud nebudeme počítat vlak, byla prvním prostředkem hromadné dopravy v Praze tramvaj.

Jak se to seběhlo, že byla v Praze vybudována první tramvajová trať? Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.

Budou na Marsu hroby?

Tělo se v marsovské zmrzlé půdě bez života nerozloží a začnou se s ním dít pozoruhodné věci, upozorňuje vědec Petr Brož

Lidé umírají. To je zkrátka fakt. Ať už následkem nemoci, nehody nebo zabití. Nehoda se může stát kdekoli a jistě se jednoho dne stane i na Marsu. Pokud se tam lidstvo vydá, je pravděpodobné, že tam lidé zůstanou delší dobu. Třeba tam budou i základny pro dlouhodobé pobyty.

Čím větší počet lidí a čím delší dobu tam pobudou, tím větší riziko nějaké nehody nebo i přirozeného úmrtí. Jenomže co s mrtvolou? Bude chtít rodina tělo pohřbít na Zemi? Asi ano, jenže cesta z Marsu trvá asi tři měsíce. Co s tím? Vzniknou na Marsu hroby?

Dr. Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV je přesvědčen, že ne. Tělo se v tamní zmrzlé půdě bez života nerozloží a začnou se s ním dít pozoruhodné věci.

Hrdinové a zbabělci mezi vrabci

Vrabec polní

V přírodě existuje spousta druhů ptáků. Někteří vypadají krásně, jiní majestátně, další jsou skvělými zpěváky. Ale když se řekne vrabec, první, co vás napadne, je, že je to ten nejtuctovější pták.

Jenže vědci udělali pokus, při kterém sledovali chování vrabců v situaci, která pro ně může být nebezpečná. Ptáci se rozdělili na nebojsy a ustrašence. Biolog prof. Jaroslav Petr vysvětloval, proč je důležité, že existují v rámci druhu obě skupiny.

Jak si hrají psi?

Proč si psi tak rádi hrají v každém věku?

Vědci umí vysvětlit, proč spolu mladí lvi a medvědi ve hře zápasí: je to nácvik dovedností, které budou potřebovat v dospělosti. Ale proč si psi užívají skotačení na pláži, míčové hry a další, podle všeho, nepotřebné aktivity, už vědci netuší.

A na rozdíl od ostatních živočichů, kteří si obvykle přestávají hrát, když dospějí, dokonce i ten nejvrásčitější starý pes je vždy připraven na hru nebo aportování. Mnoho zajímavých věcí o hře psů vám přečte Zuzana Slavíková z knihy Pozoruhodné objevy ze světa zvířat, kterou vydalo nakladatelství Grada.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio

Související