Meteor o plyšových medvědech, tajemných hrobkách, potomcích dvou otců a zázračné vodě
Poslechněte si:
- 01:30 Bojte se plyšových medvídků
- 12:39 Hrob Staroegypťana Neko
- 17:53 Bude existovat potomek dvou otců?
- 30:05 Co urychlilo vývoj lidského mozku
- 42:15 Může léčit obyčejná voda?
(Ne)bojte se plyšových medvědů
Dávat dětem na usínání plyšového medvídka je vlastně velmi nevýchovné, míní zoolog Jan Andreska. Medvěd je asi jediným zvířetem v naší přírodě, kterého bychom se měli spíš bát, než se s ním mazlit. Přesto sám Jan Andreska přiznává, že měl v dětství několik plyšových méďů a jeden z nich je dokonce jeho maskotem dodnes. Nejen medvědi, ale i vlci, rysi a další divoká zvířata patří k Andreskovým oblíbencům. Že by důsledek velké zásoby plyšových hraček u Andresků?
Hrob Staroegypťana Neko
Přesně před 15 lety – 27. října 2003 – otevřeli čeští egyptologové v pohřebišti Abúsír asi 20 kilometrů jihozápadně od Káhiry vzácný neporušený hrob. Skrývaly se v něm ostatky muže honosícího se titulem „Otec boží“. Více v příspěvku z cyklu Stalo se tento den.
Bude existovat potomek dvou otců?
Ne. Příspěvek se netýká dnes tolik diskutovaného rodičovství homosexuálních párů. Fakt je, že variace rodičovství v přírodě jsou nekonečné. Některé živočišné druhy mají jen matku, například včely, jiné zase jen otce (určité druhy mlžů). Savci ale mají dědičné informace od matky i otce. V genetických laboratořích se ale dá kouzlit i s dědičnými informacemi savčích spermií a vajíček. Co byste třeba řekli na tele s geny dvou býků? Více prozrazuje biolog Jaroslav Petr.
Co urychlilo vývoj lidského mozku
Se svými nejbližšími vývojovými předky sdílíme většinu tkáňových, buněčných, molekulárních a genetických znaků. Co nás ale od lidoopů odlišuje? Linie vedoucí k současným lidem se odštěpila od linie vedoucí k šimpanzům před zhruba 4,5–7 miliony let, od linie vedoucí ke gorilám před 7–10 miliony let … Proč ale vlastně k odštěpení vůbec došlo? Co zapříčinilo, že vývoj „našeho“ mozku odkráčel jinudy? Odpovídá neuropatolog František Koukolík.
Může léčit obyčejná voda?
Jedním z nejnavštěvovanějších poutních křesťanských míst jsou jihofrancouzské Lurdy. V polovině 19. století se tam údajně mladí dívce zjevila Panna Marie a ukázala jí místo, kde ze země vyvěrá léčivá voda. Může skutečně obyčejná voda léčit? Nebo to není voda obyčejná? Říká se, víra tvá tě uzdraví... Více v příspěvku z knihy Zbyňka Hrkala Voda včera, dnes a zítra (Mladá fronta 2018)
Související
-
Proč máme velký mozek a v čem se liší od šimpanzů?
Ve srovnání s jinými savci má náš mozek mnohem větší kapacitu. Zatímco třeba mozek prasete má objem 200 cm3, mozek člověka zhruba 1400 až 1500 cm3. Zřejmě ale nejde...
-
Česká egyptologie přichází každý rok s novým vědeckým objevem. Nestačí je ani medializovat
Objevy týmu Miroslava Bárty prakticky každý rok fascinují i laiky. Mezi největší úspěchy patří bezpochyby nedávný nález hrobky neznámé egyptské královny Chentkaus III.
-
Na první expedici žil v katamaránu, objevoval hrobky a smažil...
Vybudoval Český egyptologický ústav. Objevoval hrobky v Abúsíru. Přední český egyptolog Miroslav Verner se poprvé do Egypta vydal před 50 lety. Jsou tajemství, o kt...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.