Meteor o neohrabaném tyranosaurovi, evoluci a spícím viru
Poslechněte si:
- 01:16 Jak se tyranosaurus zvedal ze země?
- 09:40 První teorie evoluce
- 15:00 Jak dlouho trvá na Měsíci východ Země?
- 20:38 Může bakterii zabít spící virus?
- 26:10 Tabulka pro všechny generace
Jak se tyranosaurus zvedal ze země?
Být velký a neskladný, není nic příjemného. S dvanáct metrů dlouhým kamionem o hmotnosti 8 tun by měl starosti i lecjaký jeřáb. A teď si představte, že je právě tak velký a těžký živočich. Tyranosaurus Rex. Právě v éře dinosaurů na naší planetě žila velká spousta opravdu obrovitých zvířat.
Tyranosaurus byl obří predátor, který se pohyboval na dvou zadních silných končetinách, měl silný krk, velkou hlavu a mohutný ocas. Napadlo vás někdy, jak vstával ze země, když si sedl? A ví se to vůbec? Ptali jsme se odborníka na dinosaury Vladimíra Sochy.
První teorie evoluce
Jak v přírodě vznikají nové druhy? A proč se vůbec druhy vyvíjejí? První teorie evoluce říkala: je za tím tlak prostředí a vlastnosti důležité pro přežití se dědí. Možná vás jak první napadne jméno Charles Darwin. Jenže pozor, jeho teorie následovala až půlstoletí po teorii, jejímž autorem byl francouzský přírodovědec Jean-Baptiste Lamarck. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Jak dlouho trvá na Měsíci východ Země?
Na první pohled vypadá otázka nesmyslně. Země je buď vidět stále – z přivrácené polokoule, nebo vůbec – z odvrácené. prof. Zdeněk Mikulášek z PřF Masarykovy univerzity v Brně nás ale přesvědčil, že situace je mnohem složitější.
Měsíc se při svém oběhu kolem Země kýve. Díky tomu existují místa na povrchu Měsíce, kde Země střídavě vychází a zapadá. Jak často? Proč to tak je?
Může bakterii zabít spící virus?
Bakterie dokáží podlehnout ještě jednodušší formě života – virům. Klasickým příkladem jsou tzv. bakteriofágy – viry, které požírají bakterie. Bakteriofág nemusí bakterii zabít hned. Někdy zabuduje svou dědičnou informaci do DNA bakterie a číhá na vhodnou příležitost k útoku, třeba když je bakterie něčím oslabena.
Mezi bakteriemi a viry probíhá válka. Ostatně i mezi bakteriemi samotnými. O nově objevené zbrani v takové válce, nám řekl biolog prof. Jaroslav Petr.
Tabulka pro všechny generace
Odborníků, kterým v polovině 19. století chemické prvky nedaly spát, byla celá řada. Vyznat se v nich, nějak je seřadit… o to se mnozí chemikové snažili, leč marně.
Dokud nepřišel Dmitrij Ivanovič Mendělejev. Jeho tabulka se používá dodnes, i když prvků notně přibylo. Právě životu a dílu ruského chemika se věnuje povedené rozhlasové pásmo Jiřího Navrátila, které vysílal Meteor poprvé v roce 1979.
Související
-
Jubilejní 3000. díl Meteoru s Jiřím Grygarem. Po 58 letech se pořad vrací do jeskyní jako poprvé
Jeden z nejposlouchanějších pořadů Dvojky slaví, vysíláme již 3000. díl. Populárně-vědecký magazín se vrací do prostředí jeskyní, kde se natáčelo poprvé.
-
Meteor o bezhlavém plži, gravitačních vlnách a magnetických očích
01:33 Plž bezhlavým rytířem 11:29 Objev krevního oběhu 16:28 Co se dá vyčíst z gravitačních vln? 29:35 Poklady školních sbírek 42:15 Vnímají zvířata magnetické pole?
-
Meteor o zvucích z Marsu, záludnosti molekul a kamarádství dinosaurů
01:29 První zvuky z Marsu 19:25 Objev zrcadlové kapaliny 25:09 Kamarádili spolu dinosauři? 34:48 Masožravé houby 42:20 Jak se hmyz vyrovnává s výkyvem teplot?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.