Meteor o fotografování Slunce, suchu a inzulinu od plžů
Poslechněte si:
- 01:38 První fotografie sluneční protuberance
- 06:35 Zmizelo sucho? A máme divné léto?
- 16:04 Mohou žít ryby v kašně?
- 22:58 Budou mít diabetici nový inzulin od plžů?
První fotografie sluneční protuberance
20 let po svém vzniku dostalo fotografování první výzkumný úkol v astronomii: Objasnit podstatu slunečních protuberancí. Ty byly známy od počátku 18. století, ale badatelé se nemohli shodnout – jelikož jsou viditelné pouze při slunečním zatmění, pocházejí z Měsíce, nebo ze Slunce?
Našli se i tací, podle kterých jde jen o optický klam. A těch několik pokusů vyfotit je při zatmění bylo nedokonalých, neprůkazných. Dokud nepřišel 18. červenec 1860. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Zmizelo sucho? A máme divné léto?
Letošní rok je jako na houpačce. Na jaře jsme slyšeli, že sucho sužující republiku už několik let trvá a prohlubuje se. Pak přišly červnové lijáky a povodně. Následoval poměrně chladný a občas deštiví začátek prázdniny a lidé volají po pořádném létu.
Všechny tyto zprávy svědčí především o krátké paměti a poněkud přehnaným tvrzením z médií. Jak je to doopravdy? Zmizelo sucho? A máme divné léto? Na to odpovídal Martin Novák z ČHMÚ v Ústí nad Labem.
Mohou žít ryby v kašně?
Kašnu má na svém náměstí mnoho měst dodnes. Kdysi lidem opravdu sloužila. K tomuto zdroji vody si chodili se kbelíky či džbány. V dnešní době bychom jim to neradili, pokud si nechtějí domů donést sbírku odpadků a mincí.
Bývaly doby, kdy v kašně mohly žít i ryby. Ne jako zdroj potravy, ale jako zdroj potěchy. Moc zajímavý případ úhoře v knize Knižního klubu Supi v hotelu Continental představil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Budou mít diabetici nový inzulin od plžů?
Jmenuje se homolice mapová a je to pozoruhodný živočich. Tento plž je veliký jen asi 10 cm a pohybuje se nesmírně pomalu. Přesto dokáže ulovit mrštnou mořskou rybu. Do svého okolí vypouští zvláštní chemickou látku, kvůli které ryba ochrne a stává se snadnou kořistí.
Vědci látku zkoumali a zjistili, že jde o inzulin. Tento působí velmi rychle. Rybu zbaví cukru, a tudíž energie potřebné k pohybu. Dokáží vědci pozměnit inzulin tak, aby byl použitelný i pro diabetiky? Odpověď jsme hledali s biologem prof. Jaroslavem Petrem.
Sherlock Holmes a ovčí sýr
Meteor vám o letních prázdninách přináší unikátní průřez detektivek napsaných v 70. a 80. letech přímo pro Meteor. Se Svatoplukem Benešem v roli fenomenálního detektiva. Spisovatel Rudolf Čechura přidal legendárnímu detektivovi nadhled i humor.
Poslouchejte jen do soboty 25. července 2020
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...