Měli být původně Holmes s Watsonem homosexuálové? A vraždil Watson svoje manželky?

10. srpen 2017

Proč si Sherlock Holmes nikdy nenašel ženu? A proč se doktor Watson hned několikrát oženil?

V některých holmesovkách, které ovšem nevytvořil přímo sir A. C. Doyle, se naznačuje, že Holmes a Watson byli sexuální partneři. „Doyle si takového možného vnímání byl sám vědom, a proto doktora Watsona hned několikrát oženil,“ říká Martin Kloubek, člen akademické rady Institutu pro studium života a díla Sherlocka Holmese.

„I Holmes měl svou femme fatal Irene Adlerovou. Ale spíš se obdivoval jejímu intelektu... Podle mě muži, kteří se naprosto věnují vědě nebo technice, jsou asexuální. Pokud je neuloví nějaká žena, bývají starými mládenci, to je celkem známá věc.“

Ikonická Adlerová

Irene Adlerová se poprvé objevila v povídce Skandál v Čechách. Jde o první holmesovské dílo, které ilustroval kanonický Holmesův ilustrátor Sidney Paget. Mohla tak být dochována i její „podoba“. Nestalo se to. Paget zachytil jen scénu, kde Holmes přebírá fotografii Adlerové.

Povídce předcházely jen dva romány: Studie v Šarlatové a Znamení čtyř. A přímo ve Skandálu v Čechách se o Adlerové mluví už jako o zesnulé. Je taky jediným příběhem, kde vystupuje. Zmíněna je pak ještě v Případu totožnosti, Modré karbunkuli, Pěti pomerančových jadérkách a v Poslední pokloně.

City neslučitelné s jeho chladem

„Nebylo to tak, že (Sherlock Holmes) cítil nějaké city, podobné lásce, k Irene Adlerové. Všechny city a zvláště ten jeden, byly neslučitelné s jeho chladem, přesnou, ale obdivuhodně vyváženou myslí,“ píše doktor Watson alias A. C. Doyle.

„Bylo by podivné, kdyby se Sherlock Holmes místo pátrání po zločincích vydával na návštěvu k tchýni nebo chodil po nákupech s manželkou,“ vysvětluje si nepřítomnost ženy v Sherlockově životě prezident Institutu pro studium života a díla Sherlocka Holmese Zdeněk Volák.

Nebyl Dr. Watson spíš Ms. Watson?

Volák ale připomíná jinou záhadu: Kolik manželek měl ve skutečnosti doktor Watson? Na to se už před lety pokusil odpovědět spisovatel Rex Stout, otec detektiva Nera Wolfeho. Je to prý velice jednoduché: Žádnou. Protože doktor Watson byl ve skutečnosti slečna Watsonová!

Stout s detailností literáta rozebral způsob, kterým Watson zaznamenává Holmesovy příběhy. Jak s oblibou popisuje vybavení bytů, jídelníčky, večery u krbu anebo vlastní bezmezný obdiv ke svému příteli. Takhle by to přece napsala žena, říká Stout. Proč by ale bylo nutné krýt se za postavu doktora?

I v tom má Stout jasno: Protože slečna Watsonová žila s nonkonformním Sherlockem Holmesem nesezdána. A to bylo ve viktoriánské společnosti nemyslitelné! Stout později i pomocí titulů jednotlivých příběhů složitě dokázal, že křestní jméno slečny Watsonové bylo Irene.

Watson své ženy vraždil

S jinou teorií podivného počtu Watsonových manželek přišel český holmesovský badatel Petr Vyhlídka. Vychází z toho, že ačkoliv byl Watson lékař, jeho manželky podivně umíraly jedna za druhou. Watson je totiž zabíjel a Holmes, který to později asi zjistil, nemohl přiznat, že mu vrah běhá přímo pod nosem.

Vyhlídka svou teorii podepírá skutečným případem britského lékaře Hawleye Harveye Crippena, který měl na začátku 20. století zavraždit svou manželku. I když na začátku 21. století bylo zjištěno, že byl dr. Crippen v roce 1910 oběšen pravděpodobně neprávem.

autoři: pst , rota
Spustit audio

Související