Maurice Leblanc: Snubní prsten

21. září 2013
Manželství (ilustrační foto)

On-line do půlnoci 28. září 2013.

Tentokrát se však loupit ani krást nebude, neboť Lupin se zhostí navýsost delikátního a bohulibého úkolu. K jeho vyřešení se mu předchozí zkušenosti s drobnými podvůdky a fintami přičtou k dobru.

Životopis
Francouzský spisovatel Maurice Leblanc, se zapsal na počátku našeho století do dějin detektivní literatury především tím, že vytvořil ve svém seriálu o Arsěnu Lupinoví zcela nový typ hrdiny: zdvořilého, vždy usměvavého lupiče-džentlmena, nepolapitelného chlapíka, ktery působi policii, a jmenovitě inspektoru Ganimardovi, největší starosti.

Obdivuhodný francouzský spisovatel Maurice Leblanc (1864-1941) se uvedl ještě v devatenáctém století pár psychologickými romány, ale až roku 1905 přišel s esem. „Vynalezl“ totiž legendu. Lupiče-gentlemana Arsene Lupina.
K této nezapomenutelné figuře podsvětí i nadsvětí ho inspiroval zločinec Alexandre Jacob (1897-1955) pocházející z Marseille (zatímco Leblanc byl z Rouenu).

Vysíláme 21. září od 22. hodiny.

Maurice Leblanc obsadil Lupina do celé dlouhé řady povídek a románů, kde tento šarmantní elegán a svůdce prošel věru netradičním vývojem od řemeslného „párače“ pokladen přes diskrétního napravovatele policejních omylů až… Až po ZCELA VEŘEJNĚ fungujícího muže ve službách zákona.
zdroj: databazeknih.cz


Účinkují: Aleš Procházka, Jana Stryková, Zdeněk Hruška, Hanuš Bor, Dana Syslová a Jiří Knot.

Překlad: František Štěpánek
Dramatizace: Petr Stančík
Režie: Vlado Rusko
Natočeno v roce 2013. Premiéra.

Spustit audio
autor: Václava Ledvinková