Máte vadu zraku? Otestujte se mobilním telefonem

25. říjen 2014

Mobilní aplikace testuje šest nejznámějších vad zraku: čtení, astigmatismus, barvocit, ostrost zraku, sítnici nebo bichrom. Co přesně znamenají, vysvětlila primářka Lucie Valešová z oční kliniky DuoVize v Praze.

Až 6 % mužů trpí barvoslepostí. Barvocit se testuje u obou očí zároveň, ale nenahrazuje vyšetření u lékaře. Pokud na telefonu nebo tabletu zjistíte nějaké nesrovnalosti, měli byste navštívit lékaře. To ale platí pro všechny testy mobilní aplikace.

Astigmatismus je dioptrická vada, která se přidružuje ke krátkozrakosti i dalekozrakosti. Je způsobena tím, že oko není úplně kulaté jako fotbalový míč. Vypadá spíš jako rugbyový míč. Léčí se brýlemi nebo kontaktními čočkami. Ale i laserovou dioptrickou operací.

Testujte každé oko zvlášť

Snížená zraková ostrost může být způsobena nejen nesprávnými brýlemi, ale i chorobou. Třeba cukrovkou. Při testu si pacient zakryje každé oko zvlášť a sleduje zvláštní mřížku. Uprostřed je černý bod, do kterého se pacient upřeně dívá.

Přitom okrajovým viděním sleduje, jaký tvar mají čáry, které jsou na té mřížce. Pokud vidí nějaké anomálie, znamená to, že má na sítnici nějaký závažný problém a měl by navštívit lékaře.

Pokroková léčba očních vad

Bichromový test využívá toho, že světlo každé barvy má jinou vlnovou délku a při dioptrické vadě dopadá do oka na sítnici pod jiným úhlem. Pokud je člověk krátkozraký a nemá správné brýle, vidí ostřeji černé obrazce v červeném poli.

Zato obrazce v zeleném poli vidí rozmlženě. Takže pokud nevidíte stejně ostře v obou políčcích, nemáte správné brýle, a to zjistíte tímto jednoduchým testem.

Za posledních 20 let došlo v léčbě očních vad k úžasnému pokroku. Kdo neprošel úspěšně testem, má tedy velkou naději, že mu lékařská věda pomůže jeho vadu odstranit. Aplikace test zraku ke stažení pro operační systém Android.

Poslechněte si záznam pořadu v iRadiu.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.