Máte rádi audioknihy? Zkuste i audioopery. „Původně to bylo pro děti, ale rodiče jim to kradou,“ pochvaluje si Jan Jiráň
Jan Jiráň režíroval kolem stovky audioknih. S Radioservisem ale spolupracuje i na na netradičním projektu Nebojme se klasiky. „Špičkoví herci zahrají děj, do toho jsou vkládány zásadní operní árie, hlavní motivy. V 80 minutách tak vznikne procházka operou,“ popisuje.
Jan Jiráň je přes 30 let věrný divadlu Ypsilon. Jako herec a režisér. Boom audioknih ho přivedl i do téhle oblasti. Poslední audiokniha, kterou režíroval, byl Malevil Roberta Merleho. „„Malevil je krásný příběh. Oblíbí si ho i lidé, kteří nemají rádi sci-fi,“ je přesvědčený.
Nemám rád klipovitost
„Emanuel, bytostný humanista a pacifista, musí po výbuchu bomby, který přežije pár lidí, změnit své zásady etiky a morálky.“ Na 10hodinové nahrávce se pracovalo tři roky, hraje v ní 34 herců „Mě baví dělat knihy složitějším způsobem. Nemám rád klipovitost naší doby.“
Hlavní roli v Malevilu dostal herec Martin Myšička, padoucha hraje Jiří Lábus, Hartl komunistu. „Mnohdy můj oblíbený herec, výrazná postava ve filmu či divadle, v knize propadne. A naopak nevýrazný herec v mluveném slově doslova rozkvete. U mikrofonu musíte vše hrát hlasem.“
Děti usínají s Rusalkou
Od režírování audioknih se Jan Jiráň dostal i k režírování nahrávek audioper. „Mně je líto, že lidi přestávají chodit na operu, publikum stárne. Mladí neobjevili krásu opery, která svého času byla jako popmusic,“ stýská si.
„Špičkoví herci zahrají děj, do toho jsou vkládány zásadní operní árie, hlavní motivy. V 80 minutách tak vznikne procházka operou. Původně jsem myslel, že je to pro děti, ale rodiče jim to kradou. Občas mi volají a říkají, že jejich děti usínají u Rusalky. Když to vzbudí zvědavost vidět originál, tak máme vyhráno.“
Žiju o dva vynálezy později
Jakkoli moderní se tenhle přístup jeví, Jiráň sám se výdobytkům moderní společnosti vyhýbá. Doma má osm psacích strojů a e-mail používá téměř z donucení. Tvrdí, že žije o dva vynálezy později. Vynález, který vzal na milost, je tlačítkový mobilní telefon.
„Nemám internet, proto neposílám maily. Píšu pohledy a dopisy. Když mi někdo pošle do divadla zprávu, tak mi to nejdřív musí napsat na telefon, abych si počítač otevřel. A tam na mě čeká přes 2000 zpráv.“ Bez internetu se necítí odstrčený, naopak si užívá tělocvik pro hlavu, a to je hledání postaru v knihách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.