Martin Sládeček: Podivuhodná Lechóna

10. září 2017
zámek

Humorná pohádka na motivy Leny Freyové, kde je hlavním hrdinou architektura. Poslouchejte do neděle 17. září 2017.

František Zapomněl je profesorem pohádkové architektury. Jako kapacita ve svém oboru se rozhodne pronést řeč o jednom neobyčejném místě. Místo suchopárné přednášky se však „zapomene“ a začne vzpomínat na to, co se mu přihodilo při jeho pobytu v Podivuhodné Lechóně.


Osoby a obsazení: Profesor Zapomněl (Vladimír Krátký), Princezna Lechuňka (Lucie Schneiderová), Král Lech II. (Martin Sláma), Malíř Petr (Dalibor Buš)
Autor textu a písní: Martin Sládeček
Dramaturgie: Hana Hložková
Hudba: Mario Buzzi
Režie: Lukáš Kopecký
Zvukový mistr: Michal Zelinka
Natočeno v Brně v roce 2015


Martin Sládeček (1989) absolvoval na brněnské JAMU obor Divadelní dramaturgie. Díky dobré znalosti německého jazyka se vzdělával i v Rakousku na Universität Mozarteum Salzburg a překládá hry dramatičky Kathrin Rögglaové (My nespíme, Fake reports, Nevyhnutelní). Za překlad a dramatizaci románu Thomase Manna Zpověď hochštaplera Felixe Krulla obdržel v roce 2014 Cenu Evalda Schorma. Společně se skladatelem Mariem Buzzi vytvořil singspiel Pa-papapa-pa-pa o vídeňském impresáriovi Emanuelovi Schikanederovi. Pro Národní divadlo Brno, kde působí jako dramaturg, napsal původní hru Otvírání studánek Alfréda Radoka. Pohádka Podivuhodná Lechóna je jeho debutem na vlnách Českého rozhlasu.

Prostřednictvím postavy seriózního badatele se ocitnete v království, které se den ze dne mění, protože jeho panovník miluje navrhování a budování nových staveb. Přestože se na překrásném a dokonalém místě všem poddaným dobře žije, jedna osoba se cítí neskutečně nešťastná. Je to princezna Lechuňka. Právě o její touze podívat se za zeď Lechóny se humorná pohádka Martina Sládečka – inspirovaná motivy z příběhu Leny Freyové – točí.

Nebývá zvykem, aby hlavní „postavou“ pohádky bylo království. Přesněji řečeno jeho fascinující architektura, dynamický stavební rozvoj a zeď, která jej dělí od „nebezpečného a esteticky zaostalého“ světa za ní. Když k tomu přičteme seriózního odborníka na stipendijním pobytu v zemi krále Lecha II., mohlo by se zdát, že popisování podivuhodností může být jednotvárné či nudné.


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Vyražte na exkurzi do království

Jenže s profesorem Zapomnělem na exkurzi do Lechóny jen tak nezapomenete. Svou přednášku začne sice pozvolna, ale stupňuje ji vtipnými odbočkami a komentáři, aby ji ukončil bravurní swingovou písní. V pohádce Martina Sládečka má prostor i citlivá dějová linka o utrápené princezně, která se ve společnosti malíře Petra odhodlá odejít z luxusního paláce do nejistých podmínek života za zdí.

Čtěte také

Spustit audio
autoři: Hana Hložková, Martin Sedláček