Marie Terezie. Prahu navštívila ve svém životě jen dvakrát

První a poslední žena na českém trůně nebyla marnivou hysterkou, jak se jí snažili někteří historikové portrétovat. Naopak vládla ve znamení pokroku a osvícenských ideálů. Její vliv se neváže jen na území Habsburské monarchie, ale na celou Evropu. Své četné potomstvo rozmístila za pomoci promyšlené sňatkové politiky po celé Evropě. Ne nadarmo se jí proto přezdívá „Tchýně Evropy“. Právě dnes však oslavujeme výročí její korunovace českou královnou.

Proč dávala přednost uherské šlechtě před tou českou? Proč navštívila Prahu pouze dvakrát ve svém životě a proč českou korunu nazvala „šaškovskou čepicí“?

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Krista Nebeská
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.