Marie Terezie. Prahu navštívila ve svém životě jen dvakrát
První a poslední žena na českém trůně nebyla marnivou hysterkou, jak se jí snažili někteří historikové portrétovat. Naopak vládla ve znamení pokroku a osvícenských ideálů. Její vliv se neváže jen na území Habsburské monarchie, ale na celou Evropu. Své četné potomstvo rozmístila za pomoci promyšlené sňatkové politiky po celé Evropě. Ne nadarmo se jí proto přezdívá „Tchýně Evropy“. Právě dnes však oslavujeme výročí její korunovace českou královnou.
Proč dávala přednost uherské šlechtě před tou českou? Proč navštívila Prahu pouze dvakrát ve svém životě a proč českou korunu nazvala „šaškovskou čepicí“?
Související
-
Marie Terezie, dcera, matka, babička. Kde začíná a končí mýtus?
Byla konfrontována se situacemi, které jiné známé ženy na trůně neznaly. Anglická královna Alžběta I. nebo carevna Kateřina Veliká nebo carevna Alžběta se o děti nestaraly.
-
Jaké bylo skutečné manželství Marie Terezie? „Představa zamilované manželky vznikla v 19. století“
Letos uplynulo 300 let od narození Marie Terezie a historik Ivo Cerman je spoluautorem knižní monografie Habsburkové. Jaká podle něj ve skutečnosti byla Marie Terezie?
-
Zákulisí Marie Terezie: Kdo byl Evžen Savojský? Malý muž s nejrozsáhlejší sítí špionů v Evropě
Ovlivňoval osud Rakouska a dějin jeho umění i kultury. Taky byl generalissimem rakouských Habsburků a jedním z nejvýznamnějších vojevůdců moderní historie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.