Marianniny rozmary. Hra Alfreda de Musseta o nenaplněné lásce a pošetilosti světa

5. červenec 2021

Dílo zůstává dodnes živým odkazem francouzské romantické literatury. Hru napsal autor v období svého mimořádného tvůrčího rozmachu, jež neslo stopu jeho bouřlivého milostného vztahu ke spisovatelce George Sandové.

Účinkují: Věra Hučínová, Jiří Hálek, David Novotný, Vladimír Dlouhý, Miriam Kantorková, Jaroslav Kepka, Jiří Čapka a Petr Vacek
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Překlad: Karel Kraus
Hudba: Petr Mandel
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: 2002

Dílo básníka a dramatika Alfreda de Musseta zůstává dodnes živým odkazem francouzské romantické literatury. Hru Marianniny rozmary napsal de Musset v období svého mimořádného tvůrčího rozmachu, jež neslo stopu jeho bouřlivého milostného vztahu ke spisovatelce George Sandové. V nesmiřitelném protikladu charakterů dvojice hlavních hrdinů této hry Octava a Coelia vyjádřil autor povahu vlastní duše typického romantika, "dítěte svého věku", která kolísá mezi "andělem a prostopášníkem". Tuto nesmiřitelnou romantickou dualitu vyjadřuje i forma Mussetových dramat, jejíž jemný tón klasické uměřenosti obohacuje vždy všudypřítomná ironie.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc ještě týden po odvysílání on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio