Maria Chapdelainová. Příběh o lásce v kanadské divočině

Příběh hrdinky Marie je prostý, realistický a idylický. Je to vyprávění z časů, kdy ještě platily všeobecně uznávané hodnoty a kdy lidé, ač s přírodou těžce zápasili při získávání zemědělské půdy, s ní žili v harmonii. Četbu na pokračování můžete poslouchat po osm večerů od 22 hodin na Dvojce. Zpětně na webu a v aplikaci mujRozhlas vždy od půlnoci. 

Čte: Ladislav Mrkvička
Připravila: Alena Heroutová
Napsal: Louis Hémon
Překlad: Věra Dvořáková
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: v roce 2003

Louis Hémon se narodil v bretaňském Brestu roku 1880 v rodině profesora literatury. Zajímal se o sport a literaturu a odešel ze studií. V roce 1903 se usadil v Anglii, kde se živil i jako dopisovatel sportovních listů.

V roce 1911 se vydal do Kanady, která se mu stala osudnou. Mladý muž se usadil u řeky Péribonky jako zemědělský dělník u rodiny Bérardových, kterou záhy zpodobnil ve svém nejlepším díle, v románu Maria Chapdelainová.

Úspěchu se autor nedožil

Sotva Hémon odeslal útlý rukopis do pařížského časopisu Le Temps, vydal se na pěší pouť kanadským venkovem. V červenci 1913 jej na železniční trati nedaleko Chapleau v Ontariu zachytil projíždějící vlak a Louis Hémon na následky tohoto střetu zemřel.

Nikdy se nedozvěděl o úspěchu svého textu, který se stal jedním z nejvýznamnějších děl a byl přeložen do všech světových jazyků.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související