Maria Chapdelainová. Příběh o lásce v kanadské divočině
Příběh hrdinky Marie je prostý, realistický a idylický. Je to vyprávění z časů, kdy ještě platily všeobecně uznávané hodnoty a kdy lidé, ač s přírodou těžce zápasili při získávání zemědělské půdy, s ní žili v harmonii. Četbu na pokračování můžete poslouchat po osm večerů od 22 hodin na Dvojce. Zpětně na webu a v aplikaci mujRozhlas vždy od půlnoci.
Louis Hémon se narodil v bretaňském Brestu roku 1880 v rodině profesora literatury. Zajímal se o sport a literaturu a odešel ze studií. V roce 1903 se usadil v Anglii, kde se živil i jako dopisovatel sportovních listů.
V roce 1911 se vydal do Kanady, která se mu stala osudnou. Mladý muž se usadil u řeky Péribonky jako zemědělský dělník u rodiny Bérardových, kterou záhy zpodobnil ve svém nejlepším díle, v románu Maria Chapdelainová.
Úspěchu se autor nedožil
Sotva Hémon odeslal útlý rukopis do pařížského časopisu Le Temps, vydal se na pěší pouť kanadským venkovem. V červenci 1913 jej na železniční trati nedaleko Chapleau v Ontariu zachytil projíždějící vlak a Louis Hémon na následky tohoto střetu zemřel.
Nikdy se nedozvěděl o úspěchu svého textu, který se stal jedním z nejvýznamnějších děl a byl přeložen do všech světových jazyků.
Související
-
Nejposlouchanější audioknihy na Dvojce
Vybrané hry a četby jsou teď na webu Dvojky exkluzivně k poslechu déle než obvyklých sedm dní. Zaposlouchejte se!
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.