„Mami, na co my vlastně máme tatínka?“ ptávaly se prý děti Jiřího Grygara
Celá republika ho zná jako popularizátora vědy o vesmíru. Moc se ale neví o jeho malém vesmíru. Jeho rodině. Že měl přísnou maminku, že se číst naučil sám anebo že se sám za hvězdného otce nepovažuje. Vědu začal Jiří Grygar popularizovat už v 15 letech jako podvyživené dítě v ozdravovně, kde založil astronomický kroužek pro „spoluhubené“ děti. „Bylo nás tam asi 200 a za dva měsíce jsme přibrali kolem půl tuny,“ směje se astronom, astrofyzik, skeptik, ale třeba i cyklista.
Maminka byla přísná učitelka češtiny, takže malý Jiří měl školu i doma. „Než jsem napsal úkol do sešitu, musel jsem ho napsat nanečisto. Pak mi maminka vynadala, řekla mi, co všechno mám špatně, a dokud nebyla spokojená, nemohl jsem úkol do sešitu přepsat,“ vzpomíná Jiří Grygar.
O jeho osudu rozhodla kniha o vesmíru
Velkou část dětství prý strávil v posteli. Byl totiž často nemocný. I proto se naučil sám číst. O jeho dalším osudu rozhodla kniha Vesmír novýma očima, kterou dostal od rodičů. Dnes má i vlastní planetku mezi Marsem a Jupiterem.
Díky astronomii se Grygar seznámil i se svou pozdější manželkou. Jejich starší syn a dcera jsou dnes lékaři, mladší syn je odborníkem na počítačové hry a překladatelem. I když se jeho potomci v životě neztratili, známý popularizátor vědy se za vzorného otce nepovažuje.
„Mami, na co my vlastně máme tatínka?“ Tato věta pronesená kdysi jedním z jeho dětí jasně svědčí o tom, že na výchovu svých ratolestí neměl příliš čas.
Související
-
Úžasné životy: Milan Rastislav Štefánik podle astronoma Jiřího Grygara
Nikdy neměli, ba ani nemohli mít, s M. R. Štefánikem tu čest. Jeho odkaz si však Jiří Grygar hýčká od 40. let minulého století. A dodnes jezdí a létá v jeho šlépějích.
-
Věda je to jediné, co nemůžete zfixlovat, říká na Dvojce astrofyzik Jiří Grygar
Slaví 85. narozeniny a originálních dárků dostal za svého života hodně. Jedním z nich byl i beztížný stav, který mu kdysi „dal“ Český rozhlas.
-
Host: Jakub Rozehnal, ředitel organizace Planetum
Co stojí psáno ve hvězdách právě v tomto ročním období? Jaký program připravují planetária a hvězdárny, které řídí? Moderuje Jan Burda.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka