Mám sever moc rád, říká potápěč Petr Slezák

30. říjen 2021

Pravidelně jezdí do severních moří. V teplých nebo v korálových mořích jsou živé oázy v modré pustině, zatímco v chladných tahle koncentrace není.

Na severu se tedy lze potápět kdekoli, člověk vždycky může vidět něco zajímavého. Petr se jezdí potápět do Norska, kde pozoruje obrovské keporkaky, ale i do Bílého moře na severu Ruska, kde je moře plné malých bezobratlých živočichů.

Jak je může potápěč rozeznat? Nejlépe ve spolupráci s mořskými biology, kteří poradí. Potápěči drobné živočichy identifikují podle fotografií, nebo je po ponoru načrtnou, popřípadě se tvora snaží přiblížit slovy. Někdy je to složité, ale i vtipné. Takhle se Petr při potápění v Bílém moři setkal s velmi zvláštním tvorem.

Potkal pod vodou něco, co nedokázal popsat

Kolegové mu prozradili, že anglicky se ten tvor jmenuje mořský anděl, v češtině má název valovka. „Zajímavé je, že andělíček žije kdesi v hlubinách, pak se na pár týdnů přesune do mělké vody. A živí se jiným mořským tvorem, kterému se říká mořský ďábel,“ vypráví pobaveně milovník ledových moří. Když vypráví o potápění, září mu oči. „Mám se pořád co učit a doufám, že tomu tak bude i nadále.“

Co Petr Slezák hledal při potápění pod Karlovým mostem? Jak na něj působí setkání s největšími mořskými tvory na světě? Má nesplněné potápěčské sny? A musí potápěč umět plavat?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová