Mám sever moc rád, říká potápěč Petr Slezák

30. říjen 2021

Pravidelně jezdí do severních moří. V teplých nebo v korálových mořích jsou živé oázy v modré pustině, zatímco v chladných tahle koncentrace není.

Na severu se tedy lze potápět kdekoli, člověk vždycky může vidět něco zajímavého. Petr se jezdí potápět do Norska, kde pozoruje obrovské keporkaky, ale i do Bílého moře na severu Ruska, kde je moře plné malých bezobratlých živočichů.

Jak je může potápěč rozeznat? Nejlépe ve spolupráci s mořskými biology, kteří poradí. Potápěči drobné živočichy identifikují podle fotografií, nebo je po ponoru načrtnou, popřípadě se tvora snaží přiblížit slovy. Někdy je to složité, ale i vtipné. Takhle se Petr při potápění v Bílém moři setkal s velmi zvláštním tvorem.

Potkal pod vodou něco, co nedokázal popsat

Kolegové mu prozradili, že anglicky se ten tvor jmenuje mořský anděl, v češtině má název valovka. „Zajímavé je, že andělíček žije kdesi v hlubinách, pak se na pár týdnů přesune do mělké vody. A živí se jiným mořským tvorem, kterému se říká mořský ďábel,“ vypráví pobaveně milovník ledových moří. Když vypráví o potápění, září mu oči. „Mám se pořád co učit a doufám, že tomu tak bude i nadále.“

Co Petr Slezák hledal při potápění pod Karlovým mostem? Jak na něj působí setkání s největšími mořskými tvory na světě? Má nesplněné potápěčské sny? A musí potápěč umět plavat?

Spustit audio

Související