„Mám k lázním vřelý vztah, protože jsem byla počata v piešťanském bahně.“ Omeletky Haliny Pawlowské

4. červen 2022

Omeletky dnes zamíří do lázní. Tam si jezdíme odpočinout, zkrásnět, léčit, prožít lázeňskou lásku. Halina Pawlowská prozradí svůj zážitek z termálního jezírka, přečte dopisy posluchačů a svoji povídku s názvem Velmi speciální milostný dopis z lázeňského městečka. Přidá i recept na jarní zeleninovou polévku.

Normálně lidé pobývají v lázních tři neděle, maximálně měsíc, otec tam byl tři měsíce. Mé matce to přišlo podezřelé a zjistila, že důvodem dlouhého lázeňského pobytu je jakási lékařka Olga. Máma vyhrála, a proto mohla otci klást podmínky. Jedna z nich byla, aby si ji konečně vzal, protože s ním chodila už deset let, a druhá podmínka byla, aby si s ní pořídil dítě. A tak hrdě říkám, že mám k lázním vřelý vztah, protože jsem byla počata v piešťanském bahně!

Táta vyznával princip orientálních lázní

Můj táta i moje máma jezdili do lázní často a velice rádi. Táta vyznával princip orientálních lázní. To znamená, že se společnost scházela v teplých bazénech, hrála tam společenské hry, pila, debužírovala a filozofovala. Někdy si táta takové lázně dělal doma tak, že byl ve vaně zhruba 4 hodiny, měl před sebou desku, na té měl sklenku a ve vaně psal a četl básně.

Moje maminka se spíš orientovala na takové zdravé, přírodní lázně, třeba na Jeseníky. Lázně si představovala ideálně s turistickou holí, jak šlape denně na zdravém vzduchu spoustu kilometrů, pije z horských pramínků, polévá se ledovou vodou a konzumuje tmavý chléb s tvarohem od místních kraviček.

Seděli jsme v bazénku nazí až do večera

I já jsem měla atypický zážitek. Byla polovina 90. let, a poblíž městečka Tvrdošín na Oravě se nacházel termální pramen. Člověk tam mohl na mýtince uprostřed lesů zčistajasna natrefit na osamělý betonový bazének, z něhož stoupala pára a kolem nějž nebylo zhola nic. Plavky jsme s sebou neměli, a tak jsme hupsli do té železité horké vody nazí. Připadali jsme si jako na Islandu.

Pak jsme zjistili, že kolem bazénku vede turistická stezka. Když jsme konverzovali už s pátou výpravou, tak nám došlo, že jsme se ocitli v pasti. V té vodě jsme vydrželi až do soumraku, kdy se turisti vytratili, a na osušení jsme obětovali mé tričko. Ale vlastně to bylo krásný, i když ty poslední hodiny jsem se děsila, jestli to přežijeme.

Show Haliny Pawlowské Omeletky poslouchejte v premiéře ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky každou sobotu a neděli po 12. hodině. Každý díl najdete na stránce pořadu zdarma. Omeletky můžete poslouchat i v aplikaci mujRozhlas, kterou lze stáhnout do mobilu.  

autoři: Halina Pawlowská , zk
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...