Malíř Zdeněk Burian. Pravěku zůstal věrný do konce života
Narodil se 11. února 1905 v Kopřivnici. Na pražskou AVU nastoupil jako zázračné dítě už ve čtrnácti letech. V prostředí velkoměsta a starších spolužáků se necítil dobře, a tak po roce školu opustil. Přes manuální práce se dostal k malování a etabloval se jako knižní ilustrátor. Jeho kresby zdobily za první republiky dobrodružnou literaturu, např. verneovky nebo Štorchovy Lovce mamutů. Zlomovým okamžikem v životě Zdeňka Buriana bylo setkání s paleontologem Josefem Augustou.
Díky spolupráci s Augustou se začal věnovat pravěku, kterému zůstal věrný do konce života. Obrazy pravěkých dinosaurů ho proslavily. Byly realistické, dramatické a vynikaly koncentrovanou atmosférou.
Oficiálního uznání se Burian dočkal až na sklonku svého života. Zemřel 1. července 1981, v den zahájení souborné výstavy svého díla ve výstavní síni nakladatelství Albatros.
Související
-
Pravěk hýřil barvami
Příspěvky: Autismus v lidském mozku; Záhadné zvíře z Laosu; Choroba očí, která zasáhne polovinu lidí, Rok dlouhý 4 h 15 min, Imunologie, Barevná kresba stará 400 mil. let.
-
Cesta do pravěku byl geniální nápad. Nikdo netušil, že by to mohl být film, říká dcera Karla Zemana
Vynález zkázy je nestárnoucí film. Ale film, na kterým byl zachycen, už měl nejlepší léta za sebou. A tak došlo na jeho digitalizaci. Podílela se na ní i Ludmila Zemanová.
-
Úžasné životy: Karel Zeman podle Jaroslava Sedláčka
Režisér Karel Zeman se proslavil svými filmy jako Cesta do pravěku nebo Vynález zkázy. Filmový publicista Jaroslav Sedláček ho vnímá jako filmového génia a vizionáře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka