Malá žena a letka sebevrahů. Stanislav Motl odhaluje tajné plány Hitlerových kamikadze
Hanna Reitschová, malá, ale nepřehlédnutelná. Celebrita, která už jednou zachránila Adolfa Hitlera. A na konci války byla svému idolu ochotna pomoct i jinak.
Spolupráce: Vladimír Príkazský a Bronislava Janečková
Hanna Reitschová měřila 154 centimetrů. Přesto byla nepřehlédnutelná. Udivovala železnou vůlí, odvahou a především geniálním leteckým mistrovstvím. Svého času patřila mezi světové celebrity.
Nesmazatelné místo v historii si vysloužila na samém konci druhé světové války, když se po neuvěřitelně riskantním letu dostala k obklíčenému Adolfu Hitlerovi. Führer byl jejím idolem. Kvůli němu chtěla i zemřít.
A co víc. Stála u zrodu smrtící letecké eskadry, jejíž piloti podobně jako japonští kamikadze byli odhodláni podstupovat sebevražedné lety. Pro nacistickou třetí říši.
Související
-
Petr Stančík: Organizace smrti
Existují místa, která mohou změnit náš život, aniž bychom to věděli. Stačí do nich vstoupit a chtít je ovládnout. Děsivé obřady a negativní energie jako memento minulosti.
-
Nebyli jsme teroristé, vysvětluje bývalý pilot kamikadze. Přežil díky náhodě
Byla to asi nejzvláštnější bojová jednotka na světě. Česky by se jim říkalo „božský vítr“, svět je ale znal pod japonským názvem kamikadze. Sebevražední piloti, kteří ve druhé světové obětovali své životy, aby navedli letadlo plné výbušnin na cíl. Pár příslušníků této jednotky většinou díky náhodě přežilo. Zvláštnímu zpravodaji Českého rozhlasu se podařilo natočit rozhovor s jedním z nich. Jmenuje se Jošiomi Janai a je mu 93 let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.