Maďarsko před volbami. „Orbán se snaží být neutrální, nevyslovuje Putinovo jméno,“ říká exdiplomat Varga

28. březen 2022

Parlamentní volby v Maďarsku se blíží, už o víkendu občané rozhodnou, jestli zemi dál povede Viktor Orbán a jeho Fidesz. Stávající premiér musí ve finále předvolební kampaně čelit složité situaci kolem války na Ukrajině. „Zhroutila se mu dvanáctiletá politika otevření se na Východ,“ shrnuje bohemista a bývalý diplomat György Varga.

Viktor Orbán si proto vybral taktiku co největší distance od konfliktu, říká host Interview Plus. „Chce zůstat co nejdál a nijak se neangažovat. Když to trošku přeženu, tak se snaží být neutrální – což je ale v případě členského státu NATO nesmysl.“

György Varga

Maďarský premiér tak šikovnými verbálními triky celou situaci relativizuje, upozorňuje Varga: „Ve všeobecnosti sice válku odsuzuje, ale například vůbec nevyslovuje jméno Vladimira Putina.“

„Maďarsku se to nevyplácí,“ hodnotí proruské postoje Orbánovy vlády Varga. „Možná že Orbán doufá, že až se situace v Rusku nějak stabilizuje a Putin zůstane u moci, že se to může Fideszu politicky vyplatit, že bude moci zajistit stabilitu v oblasti energetiky. Ale hlavně tam jsou asi velké byznysy Orbánovy skupiny.“

Orbánův systém

Pokud jde o veřejné mínění, je třeba mít na paměti, že státní a ve velké míře i soukromá média má v rukou vládnoucí Fidesz, připomíná bývalý diplomat. Proto se obává, že většina Maďarů se například nedostane k projevu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, v němž ostře promlouval na adresu Viktora Orbána.

Veřejnoprávní televize sice nabídla politickým subjektům prostor ve vysílání, aby informovaly o svém programu, uznává Varga. Jenže tento prostor má trvat jen pět minut a ve vysílání se neuskuteční ani žádné předvolební debaty.

Čtěte také

Varga proto nevidí jako příliš pravděpodobné, že by se opozici mohlo podařit premiéra ve volbách porazit. Tak či onak ale bude muset příští maďarská vláda více spolupracovat v Evropskou unií, protože strategické partnerství s Putinovým Ruskem už nebude možné.

„Pokud bude jiná vláda, tak to bude proevropská politika, to je jasné. A také Orbán bude muset spolupracovat s Unií více než dosud,“ shrnuje Varga a dodává:

„Orbán vybudoval za dvanáct let svůj autoritářský státní systém, ve kterém jsou zabetonované nejdůležitější funkce, státní majetek je outsourcovaný. A všechno je to zakotveno v Ústavě.“

Jak válka na Ukrajině zasáhla dostavbu jaderné elektárny Paks? Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby.

autoři: Jan Bumba , marz
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.