Lukáš Kovanda: Paradoxem spořivosti může být spirála do hlubší ekonomické krize

3. červen 2020

„Češi se zachovali správně, když začali šetřit,“ říká host pořadu Jak to vidí... Na co bychom si ale v době krize měli dávat pozor? A může si stát dovolit zadlužení kvůli pomoci podnikatelům?

Pokles české ekonomiky v prvním kvartále roku 2020 podle ekonoma Lukáše Kovandy není horší než to, co nás čeká ve druhém čtvrtletí. „To bude ten hlavní náraz,“ říká s tím, že dramatický propad lze předpokládat v dubnu.

Host Dvojky ale upozorňuje, že koronavirová krize není jediným faktorem, který negativně ovlivnil tuzemskou ekonomiku. Připomíná, že v některých sektorech (např. automobilky) začalo zpomalování ještě před dopadem pandemie.

Potřebujeme iluzi

Čtěte také

„Nyní potřebuje česká ekonomika iluzi,“ míní Lukáš Kovanda. Je podle něj totiž potřeba navodit dojem, že se trh vlastně tolik nezastavil a doplnit peníze, které se přestaly takzvaně „točit“ – a to může jedině stát,“ vysvětluje ekonom.

Politické vedení země by prý mělo co nejvíc zmírnit dopad krize i na úkor navýšení státního dluhu. Ostatně, stát by tímto způsobem měl vyhlazovat ekonomické cykly. „V čase špatném má převzít otěže, investovat, utrácet… a v časech dobrých zase osekávat dluh a vytvářet si polštář na horší časy.“

Spořit je potřeba s mírou

Lukáš Kovanda upozorňuje také na to, že i když je v časech krize rozumné šetřit – a české domácnosti se podle všeho v tomto směru zachovaly zodpovědně – nesmí se to přehánět.

Pokud se bude šetřit příliš, povede to k poklesu odbytu firem, nikdo nebude chodit do restaurací a kola ekonomiky se zpomalí nebo úplně zastaví. „Začne se roztáčet spirála do hlubší ekonomické krize. Je to takzvaný paradox spořivosti.“

Dlouhodobá rozhodnutí v časech krize

Nakupování potravin – nákup – supermarket

Pokud jde o dlouhodobé plány státu, byl by Kovanda v časech krize opatrný. Naráží na návrh o soběstačnosti země, podle kterého by do roku 2027 mělo být na pultech obchodů až 85 % zboží českého původu.

„Jedno z ekonomických přikázání zní: Nečiňte v krizové situaci změny na mnoho let dopředu“, zdůvodňuje ekonom a dodává, že v extrémních časech je snadné udělat rozhodnutí, které nás může v budoucnu třeba i poškodit.

Další témata rozhovoru: záchranný balík Eurokomise; zadluženost Česka; chyby politiků z minulých let; ořezávání rozpočtu měst; záchrana Smartwings.

Spustit audio

Související