Lucrezia Borgia aneb Když je historie nespravedlivá
Po většinu života se Lucrezia Borgia snažila být poslušnou dcerou, vzornou matkou i zbožnou ženou. Přesto se do historie zapsala jako obávaná travička a symbol zvrácenosti. Kde se stala chyba? Dívka s přezdívkou „perla renesance“ se narodila v Římě v roce 1480. Jejím otcem byl pozdější papež Alexandr VI., muž s velmi kontroverzní pověstí. Lucrezia byla jeho jediná dcera, a tak ji ambiciózní otec zcela bez skrupulí využíval ve prospěch svých mocichtivých plánů.
Výbojné choutky po otci Lucrecie zdědil nejstarší syn Cesare, který neváhal při prosazování svých zájmů i zabíjet. Rozkázal usmrtit Lucreziina milence a později i jednoho z jejích manželů. Nezastavil se ani před bratrovraždou.
Rodina Borgiů byla mocná, ale také nenáviděná. Někteří nepřátelé se mstili alespoň šířením pomluv. Jejich častým terčem se stávala Lucrezia, kolem níž se podezřele hromadily mrtvoly, i když sama na tom neměla prakticky žádnou vinu.
Lucrezia byla nejvíce očerňovanou ženou
Říkalo se o ní, že je zkušenou travičkou. Prý má vlastní recept na prudký jed a v prstenu ukrývá malou jehlu napuštěnou smrtící látkou. Další zkazka tvrdila, že udržuje incestní vztah s otcem i bratrem.
Přestože nejsou důkazy, které by něco z toho potvrzovaly, klevety v dalších staletích natolik zlidověly, že Lucrezia je dodnes vnímána jako nejzkaženější žena renesance. Spíše by ale měla být označována za tu nejvíce očerňovanou.
Související
-
Postimpresionista Paul Gauguin. Divoch s krví aragonských Borgiů
Když uvidíte pestrobarevné obrazy a námětem jsou dívky z Tahiti, můžete si být jisti, že je autorem Paul Gauguin. Prožil život plný zklamání, ale naplněný touhou malovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.