Lucie Seifertová dnes pokřtila Příběhy tajemné Prahy. Přibližují dětem historii prostřednictvím prostorových obrázků a komiksových dialogů

1. červen 2015

Její knihy a ilustrace přibližují dětem historii. Šikovně, přes humor a spoustu legračních postaviček. Dobře ví, že když se malí nudí, je to konec. I proto je poslední kniha Lucie Seifertové Příběhy z tajemné Prahy zajímavá tím, že je prostorová.

Jak říká Lucie Seifertová, tajemství a tajemno je to, co děti nejvíc láká. „To chtějí pořád. Na obálku jsem dala ohnivý kočár. To se mým dětem moc líbilo. A strašidel tam najdete spoustu.“

Její nová knížka pro děti Příběhy z tajemné Prahy má jednu výjimečnost: prostorové obrázky. Dělat je je těžké. „Když je kreslím, tak ke mně do ateliéru nikdo nesmí. Obrázek se Žižkovem jsem dlouho nemohla vyřešit.“

Testováno na (vlastních) dětech

Tajemnou půlnoční Prahu prochodila už jako studentka. Knihu, která z těchto procházek těží, vydala ve vlastním nakladatelství. „Na to, co vydat a co ne, jdu citem. Děti hlavně nechtějí nudu. Zkouším to na těch svých a v okamžiku, kdy začnou odskakovat, vím, že je to špatně.“

Knih na čtení se dnes dětem nabízí hodně a je potřeba je k nim přitáhnout. Od toho jsou tady knížky a leporela Lucie Seifertové plné legračních postaviček a prostorových obrázků. „Aby zjistili, že čtení je zábava a že historie sama o sobě je taky děsně zábavná.“

Lucie Seifertová: Příběhy z tajemné Prahy

Sovy místo lidí

Seifertová sama neměla dějepis ve škole moc ráda. „V učebnicích byly depresivní černobílé obrázky a já neměla asi štěstí na pedagogy.“ Historie ji ale zajímala a od dětství hltala knihy spisovatele Eduarda Štorcha. „Když jsem pak psala historii naší země, úplně jsem tomu propadla.“

Pravidelně pořádá besedy s dětskými čtenáři. Není prý pravda, že děti nečtou. „Samy mi dokonce nabízejí témata: jestli bych nenapsala třeba něco o sovách. A bylo by to prima. Sama si říkám, jestli ta historie už není ubíjející. Proč neudělat knihu i o jiných dravcích než o lidech.“

Lucie Seifertová a Martina Kociánová s dětskými četnáři při křtu knížky Příběhy z tajemné Prahy

Jak dlouho její knihy a obrázky vznikají? Jak se potýká s termíny a špatnou náladou? Od kolika let maluje? Více uslyšíte v iRadiu.

autoři: eh , Martina Kociánová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.