Livia Klausová: S mým mužem byl život hektický vždy

9. září 2019

Vystudovaná ekonomka, bývalá první dáma a diplomatka dnes pomáhá ve své nadaci. Její pestrý život ale nebyl vždy jednoduchý.

Když bylo Livii Kausové 8 let, rodiče vážně onemocněli a ona se sestrou musely na rok do dětského domova. Říká, že jí tato skutečnost pomohla uvědomit si, jak důležitá je charitativní činnost.

„Materiálně jsou na tom děti z dětských domovů leckdy lépe než ti, co žijí v rodině. Ale chybí to podstatné, co se nedá nahradit. A to jsou rodiče,“ vypráví Tereze Kostkové v Blízkých setkáních. Nadace Livie a Václava Klausových se proto snaží, aby tyto děti měly stejnou startovní čáru především ve vzdělání.

V roce 2003 se Livia Klausová stala na 10 let první dámou. „Jako první dáma máte zhuštěný život. Nemáte čas na soukromí. Když chcete cestovat, musíte si to užívat tak, jak to je,“ popisuje. „Potkáte mnoho zajímavých lidí, třeba s Hillary Clintonovou jsme přetáhly určený protokolární čas o více než půl hodiny, a to už něco znamená.“

Jak vzpomíná na Dismanův dětský soubor? Jak často se vídá se sourozenci? Je jí bližší česká nebo slovenská kuchyně?

autoři: Tereza Kostková , mis
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...