ON-LINE ROZHOVOR: Prevence a zdravotní prohlídky v dospělosti

2. prosinec 2013

Na co mají lidé v rámci prevence nárok, co nejčastěji zanedbávají a také co lékař v dlouhodobém horizontu doporučuje? Zeptejte se praktického lékaře pro dospělé Cyrila Muchy. Na Vaše dotazy odpoví v pondělí 2. prosince. Své dotazy můžete posílat už teď!

Řada dospělých na preventivní prohlídky k lékaři vůbec nechodí a přicházejí až s akutním zdravotním problémem. Avšak právě lékařská prohlídka by měla sloužit jako prevence před různými onemocněními, a to nejen běžnými, ale i nádorovými či kardiovaskulárními.

Praktický lékař během prohlídky provádí celkové vyšetření, včetně laboratorních i onkologických testů, zjišťuje rodinnou anamnézu a také prověřuje aktuálnost očkování např. proti tetanu či černému kašli, které je třeba pro udržení ochrany opakovaně přeočkovávat.

Cyril Mucha bude hostem lékařské poradny v pondělí krátce po 10. hodině.


Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.