Lidi nejsou nemocní. Nemocný je systém a politici, tvrdí Jan Hnízdil
Nemoci nejsou nic jiného než odraz způsobu života každého z nás. Je ovšem otázkou, jak si zachovat dobrou náladu a veselou mysl třeba při sledování zpráv. Své o tom ví Jan Hnízdil, který se zabývá komplexní medicínou.
Dobrá mysl, půl zdraví? Ale my žijeme ve stresu. „Nemoc je informace, že už takhle dál žít nemůžete. A není to volání po lécích, ale pokyn: Člověče, sedni si a zamysli se nad tím, jak žiješ.“
V těžce nemocné společnosti, ve které žijeme, ale člověk zdravý být nemůže. „Tento systém je orientovaný na neustálý růst, dravost, bezohlednost a výkon. A přitahuje těžce postižené lidi, psychopaty. Oni pak stoupají do těch nejvyšších politických funkcí a rozvíjejí ten těžce nemocný systém dál.“
Dnešní společnost je nemocná
U nás prý je 650 tisíc lidí, kteří se léčí na úzkosti a deprese. „A politici ukazují na ty, kteří už nemohou, a posílají je k doktorovi.“ Ten jim radí, aby brali antidepresiva.
Jak čelit obezitě? Klikněte na video s Janem Hnízdilem!
„Ne, lidi nejsou nemocní. Nemocný je systém a nemocní jsou politici,“ tvrdí Jan Hnízdil. Jak to změnit? „Je nejvyšší čas od toho systému odstoupit. začít od sebe a změnou vlastního chování ovlivňovat celou společnost.“
Podle Jana Hnízdila není psychosomatická medicína novým objevem. Je to návrat ke starým metodám, kdy lékař léčil jednu rodinu v průběhu několika generací. Věděl všechno nejen o jejich zdravotním stavu, ale i životní situaci.
Jak být zdravý
Když za ním přijde pacient, dostane nejprve otázku, jestli se chce léčit nebo uzdravit. „Pak se ho zeptám, jaké má zdravotní problémy a jaké životní starosti. A vysvětlím mu, jak to spolu souvisí.“ Jan Hnízdil pak sestaví jeho chorobopis a životopis. „U mě se pacient svléká prakticky i symbolicky.“
Jak tvrdí, nemoc je vždycky výsledkem dvou faktorů. „Jednak je to síla viru, jednak obranyschopnosti člověka. Dobrá imunita rovná se dobrá nálada. Pokud je člověk uhoněný a depresivní, má ji slabou a chytí kdejakou infekci.“
Zaříkávač
Jan Hnízdil pracoval léta v tom, co sám nazývá průmyslové pojetí medicíny. Neuspokojovalo ho to. Teď už ví, že nemoc je informace o tom, že člověk dělá v životě chybu.
Léčil jsem, léčil, ale pacienti se neuzdravovali. Nerozuměl jsem jejich stonáním.
„Od běžného doktora jsem pokročil a stal se tlumočníkem. Člověk stůně, protože si nerozumí.“ Dostal se dokonce několikrát do role zaříkávače. „Už u několika pacientů se mi povedlo jim tu nemoc vymluvit.“ I o tom je jeho kniha Zaříkávač nemocí.
Jak se dívá na preventivní prohlídky? Jak nežít nemocí? Má chtít pacient vědět, jak dlouho bude stonat? Více uslyšíte v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka