„Lidem se zdá, že jsem v kondici. A to mně dělá dobře.“ Poslední rozhovor Dušana Vančury na Dvojce
Ve věku 82 let náhle zemřel zpěvák, kontrabasista a zásadní textař Spirituál kvintetu. Připomeňte si ho v rozhovoru, který Dvojce dal krátce po svých 80. narozeninách.
„Nejsem zase v takové kondici. Hodně toho je už ve druhé kategorii. Ale pokud všechno funguje, je to jen o potížích o bolesti. A když se s tím člověk naučí žít, tak je to jen v jeho prospěch,“ svěřoval se 11. ledna 2018 ve studiu Dvojky.
„Když vnímáš svoje neduhy jako přirozenou součást žití, tak se ti žije daleko spokojeněji. A já se potom tvářím jako spokojený. Ale je to jen přetvářka. Když dobře zvládnu přetvářku, lidem se zdá, že jsem v kondici. A to mně dělá dobře.“
„A když k tomu dělá práci, kterou má rád, tak ho to drží při životě. Pro mě je jeviště droga. Jinak bych tady v tomhle věku ještě neposkakoval na scéně,“ ujišťoval hudebník moderátorku Martinu Kociánovou.
To nejlepší je uvnitř
Vančura vystudoval na ČVUT obor měřící a řídící technika. Jako výzkumný pracovník-elektrotechnik byl i autorem několika patentů. Hostovat ve skupině Spirituál kvintet začal v roce 1964.
„Jsme rodina. Se vším všudy. I se všemi krizemi a radostmi. A jako v rodině to chce velkou dávku tolerance a pochopení. Máme se pořád rádi,“ prozrazoval. Kromě zpěvu a hry na kontrabas byl i textařem skupiny.
Mnohé jeho skladby jako Žízeň, Batalion, Kocábka zlidověly. „Bohužel, ta nejhezčí muzika je ve mně. Neumím ji tak dobře dostat ze sebe. Na to jsou lepší jiní zpěváci a muzikanti. Já ne. Já to mám všechno v sobě.“
Listopad byl záchranou
Vančura taky vedl dětský sbor Sejkorky. A sám založi (a později obnovil) hudební seskupení Antikvartet. Prý ze závisti. „Taky jsem chtěl něco mít,“ smál se. Jeho členové pomalu fúzovali do Spirituál Kvintetu. „Až jsem se tam vnutil i já sám.“
Tehdy ještě všichni koncertovali a přitom chodili do zaměstnání. V roce 1986 ale všichni odešli na volnou nohu. „Živili jsme se anglosaským folklórem a v závěru komunismu to bylo těžký. Nebýt listopadu 1989, tak jsme byli bez práce.“
Po roce 1989 je navzory přílivu zahraničních skupin a megastar publikum neopustilo. „S potěšením jsme zjistili, že lidi na nás chodí dál. Proč? To opravdu nevím. Možná je to věrností publika nebo těmi písničkami.“
Související
-
Lenoška Iva Šmoldase s Dušanem Vančurou a Antikvartetem
Klidné spočinutí rušené řečmi o knihách a životě.
-
Spirituál Karla Zicha
Talent, píle a mimořádný hudební kumšt. Na druhé straně pop-music, členství v KSČ a vztah udržovaný kvůli dětem. Jako by tu něco nehrálo. Poslechněte si dokument ze...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...