Libor Pešek: Dirigent, který umí lovit ještěrky

26. únor 2017

Když poprvé v životě zvedl taktovku, pocítil hrůzu i nadšení zároveň. Od té doby ušel dirigent Libor Pešek dlouhou cestu. Dnes už mu dirigování přijde dokonce legrační. Toto povolání ho mimo jiné naučilo pokoře, empatii a procestoval díky němu svět.

„Jednou jsem se probudil a zjistil, že mám polovinu života za sebou, proto jsem se začal zajímat o smrt,“ říká Libor Pešek, který o smrti přemýšlí už od třiceti let. Nakonec zakotvil u budhismu, který předpokládá, že se člověk zbaví svého ega. Možná i proto se světoznámý dirigent přenesl přes životní prohry s lehkostí.

Z maminky šel strach

Jaké byl Libor Pešek dítě? Divoké. Stejně jako parčíky v rodných Dejvicích, do kterých chodíval s kamarády lovit ještěrky. Ovšem maminka na něj byla přísná. „Ona byla rapl. Jako dítě jsem se jí bál,“ přiznává v nadsázce Pešek s tím, že ho maminka velmi milovala a trestala jej s láskou.

Jako kluka ho bavila letadla, chtěl být pilotem. Ale v patnácti letech zhlédl v kině Svornost film Rapsody In Blue o Georgi Gerschwinovi, pořídil si trombón a začal hrát jazz. Netrvalo dlouho a měl i vlastní kapelu.

Na detaily není čas

Při dirigování Libor Pešek spoléhá na preciznost a umění hudebníků, protože v dnešní době, kdy má před koncertem s orchestrem dvě zkoušky a jednu generálku, už není čas na pilování detailů. „Já mohu orchestru dodat maximálně styl a ovlivnit způsob provedení,“ říká muž, který za důležitou považuje vyrovnanost, a o tu se snaží celý život.

Poslechněte si pořad ze záznamu v Archivu pořadů.

Libor Pešek
autor: Filip Lukeš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...