Levoboček se čtyřkou z hudebky? Příběhy slavných: Waldemar Matuška
Odpověď najdete v 5 samostatných audiích uvnitř článku.
O dětství Waldemara Matušky se toho mnoho neví. Narodil se ale skoro na jevišti divadla v Košicích, kde maminka Mia Malinová zrovna vystupovala. Operní zpěvačka jinak zpívala ve Vídni. Waldemar byl jejím čtvrtým dítětem. Vychovával ho pražský vězeňský dozorce Malina. Jestli byl i jeho otcem, je sporné.
Waldík mořeplavcem
Šuškalo se, že ho zplodil cikánský primáš jedné cimbálovky. Každopádně z hudební výchovy měl na základní škole vždycky čtyřku. Zpěv ho uchvátil až později. Hrát pak začal hned na několik nástrojů: kytara, banjo, basa, mandolína. Chtěl být mořeplavcem, vyučil se sklářem.
Hádka v Semaforu
Moc se neví, co dělal mezi 20 a 26 rokem. Později v Redutě měl za jeden večer několik kšeftů, ale malou gáži a nenechali ho zpívat. Změnilo se to, až když Suchý hledal zpěváka do Semaforu. Spolu s Pilarovou a Štědrým se tam stali hvězdami 60. let. Pak přišla hádka s šéfem a trojice přešla do Rokoka.
Účinkují: Jitka Smutná a Veronika Khek Kubařová
Napsala: Dominika Hvorecká
Režie: Bela Schenková
Natočeno v roce 2016. Premiéra
Bohém Zlatým slavíkem
Matuška byl totiž bohém: na stejnou hodinu si domluvil i dvě představení. Byl vůbec prvním Zlatým slavíkem (1962) a stal se idolem. Hned třikrát se oženil a ze dvou manželství měl dva syny. Kvůli pobuřování na veřejnosti na konci 60. let dostal zákaz. Písnička Má malá zem se stala protestsongem roku 1968.
Zpěvák i herec
Miloval prvorepublikové filmy s Vlastou Burianem. Uměl ho i imitovat. Sám si zahrál třeba v Noci na Karlštejně nebo v písničkových filmech Kdyby tisíc klarinetů a Limonádový Joe. Vrcholem ale byli Všichni dobří rodáci. Ukázal, že umí doopravdy hrát. Ne jen zpívat.
Normalizace a emigrace
Od roku 1970 vystupovat s orchestrem Václava Hybše. Jezdil po estrádách se soudruhy schváleným repertoárem. Do USA emigroval v roce 1986. Bylo mu už před 50 a začínal znovu. Na Floridě už zůstal.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.