Letošní sezóna balkónovek bude modrobílá. Pokud chcete mít opravdu luxusní modrou, zasaďte Všelichu (Brachycome iberidifolia)
Pokud máte rádi „něco barevného“ na oknech, tak určitě hojně využíváte truhlíky a různé květináče. Pro jejich sadbu a údržbu platí trochu jiná pravidla než pro klasické záhony. Navíc tady máme různé trendy a sezónní hity.
To, co ale je stejné, je doba, kdy se máte pustit do přípravy a vysazování rostlin. Ta je totiž po zmrzlících, tedy ledových mužích Pankrác, Servác a Bonifác. A to je období mezi 12. až 14. květnem. Tehdy nastává tak čas na osazování truhlíků zajímavými letničkami.
Je pravý čas na přípravy
„Pokud se do osazování pustíte už teď, musíte truhlíky na noc, kdy bývá ještě chladno, stěhovat od interiéru,“ říká zahrádkářská odbornice Ludmila Dušková. Koncem dubna je ale pravý čas na přípravy, a taky na výběr rostlin.
Módní trendy
Každým rokem frčí jiná barva květin. A letos to prý bude modrobílá. „Pokud chcete tento trend zachovat, tak zkuste některé málo známé rostliny,“ říká další specialista Jan Kopřiva.
Zkuste dukátovky nebo mexické cigáro
Je to třeba Asteriscus, kterým se lidově říká dukátová květinka. „Kvete nádherným žlutým květem, který připomíná zlatý dukát. Květy nasadí hned v květnu a vydrží až do zámrazu,“ říká Dušková. Dále doporučuje vysadit mexické cigáro, tedy rostlinu Cuphea ignea neboli Hlazec ohnivý. Ta má zase krásné červené květy.
Koupit si můžete i modré lobelky. „A pokud chcete mít opravdu luxusní modré květy, tak si zasaďte Všelichu, tedy Brachycome iberidifolia. Ta kvete opravdu nádherně modře,“ dodává Dušková.
Příprava truhlíku je základ
Pokud si koupíte nový truhlík na balkón, tak nezapomeňte na odtokové otvory, které jsou často zalisované a které se musí uvolnit. Jinak vám totiž i sebekrásnější rostlina uhnije.
Podmínkou krásných květin je ale hlavně kvalitní substrát. Na trhu najdete přímo určené pro balkónové rostliny. Nespoléhejte na to, že si vezmete hlínu ze zahrady. Ta totiž obsahuje plevel a je zbytečně těžká. Navíc si domů přinesete plevel a různé škůdce.
„V každém případě taky musí truhlík mít drenážní vrstvu, stačí hrubý štěrk nebo umělé kamenivo Keramzit. To v šířce asi 10 cm. Vrstvu je třeba překrýt netkanou textilií,“ dodává Kopřiva.
Na substrátu nešetřete!
Připravený substrát navíc obsahuje rašelinu, písek a často i speciální obohacení živinami, které rostliny potřebují pro startovací období.
Každý rok začínáme znovu
V truhlíku taky nesmí zůstat zbytky zeminy z minulých let. „Nádoby by se měly ale hlavně dezinfikovat. To kvůli houbovitým škůdcům. Stačí jen namíchat vodu s octem a tím je omýt,“ říká Dušková.
Mezi nejčastější škůdce patří mšice, molice, svilušky a brouk Lalokonosec rýhovaný. „Jeho larvy žijí a ožírají kořeny, brouk se pak doslova pase na listech. A když už ho jednou máte, tak se ho jen tak nezbavíte. Chránit rostliny tak musíte od začátku,“ přidává své varování Ludmila Dušková.
Samostatnou kapitolou jsou škůdci
Na ně je vysazený hlavně Jan Kopřiva, který našel řešení. Buď musíte rostliny ošetřovat pravidelně speciálním roztokem v ostřikovači, a začít s tím už po 10, 14 dnech od vysazení. Nebo koupit insekticidní tyčinky. Ty vydrží až deset týdnů a navíc obsahují nutnou výživu.
Kdo nehnojí není Čech!
Musíte totiž myslet na to, že výživy mají květiny hodně málo, už jen proto, že mají málo zeminy. Je třeba neustále přihnojovat. „Květiny ale nemáte jen hnojit, ale přehnojovat,“ dodává. To samozřejmě nedělejte u zeleniny, kterou pak budete konzumovat, ale u okrasných květin je to namístě.
Ostatní záznamy poraden najdete v iRadiu v Dopoledni s Dvojkou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.