Léto rozhlasových legend: Zvukový portrét Karla Högera

27. červenec 2014

Herec, čtec a vypravěč, který v 70. letech, dva dny před smrtí, podal výpověď z Národního divadla na protest proti aroganci normalizačního vedení. Dokument ho připomeneme montáží zvukových snímků z archivu rozhlasu, ale i z unikátního domácího archivu.

Karel Höger patří mezi nejvýraznější české herecké osobnosti 20. století. Narodil se 17. června 1909, v Brně-Králově Poli a ve 30. letech se stal významným členem hereckého souboru brněnského Zemského divadla.

V roce 1940 byl angažován do pražského Národního divadla. V jeho angažmá vydržel prakticky až do své předčasné smrti v květnu roku 1977.

Praha byla pro Karla Högera důležitá zvláště proto, že se stal často obsazovaným hercem barrandovské filmové produkce. A záhy se také stal jedním z nejvýznamnějších herců rozhlasových, jak na to upozorňuje náš dokument ústy režiséra Jiřího Horčičky a jak dokládá i volbou ukázek.

Upozornil na sebe už v brněnském rozhlasovém nastudování Pohádky máje (1938) či Stříbrného větru (1939). Slavná byla později v pražském rozhlase Válka s mloky (1958) či Srpnová neděle (1960).

Mimořádné úspěchy slavila i jeho četba z knih, mj. Klapzubova jedenáctka (1953), Muži v ofsajdu (1954), Veselí občané sichemští (1957), Příhody lišky Bystroušky (1963 a 1969), Mistr Kampanus (1967) či Osudy dobrého vojáka Švejka (1973).

Karel Höger s Danou Medřickou ve filmu Romeo a Julie na konci listopadu

Pokora i protest

Jeho role zdobila ctnost, prostota a trochu zvláštní pokora. Na protest proti vyhazovu herečky a kamarádky Vlasty Fabiánové z politických důvodů podal v milovaném Národním divadle výpověd.

O den později byl hospitalizovaný a následujícího dne, 4. května 1977, umírá. Kromě slávy poznal mnoho závisti, podrazů a boj o výsluní na prknech, která znamenají svět.

Unikátní archiv manželky Evy

Základ zvukového portrétu Karla Högera vznikl v rámci cyklu „60 z deseti milionů“. Věnoval se hercům Národního divadla, které se v roce 1983 po několikaleté rekonstrukci slavnostně znovuotevíralo. Ovšem už bez Karla Högera.

Díky paní Evě Högerové, která na vzniku pořadu tehdy spolupracovala, obsahuje dokument i pozoruhodné nahrávky z hercova soukromého archivu. Bohatý je ale především archiv rozhlasový, ze kterého je vybrána většina ukázek.

Záznamy Dokumentů Dvojky najdete v iRadiu.

autor: Michal Lázňovský
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...